Čitanje i scenska izvedba „Die Kaiserin als Privatmensch – ein Geburtstagsfest für unsere Maria Theresia"

13. studenoga 2017. s početkom u 17.00 sati, Svečana dvorana Filozofskog fakulteta Osijek

Povodom 300. godišnjice rođenja Marije Terezije bečki povjesničar umjetnosti i kulture, kurator izložbi, novinar i autor dr. Hannes Etzlstorfer predstavit će zajedno sa studentima Filozofskog fakulteta Osijek privatnu stranu carice Marije Terezije. Kombinacijom čitanja i scenske izvedbe daje se uvid u knjigu dr. Etzlstorfera „Maria Theresia. Kinder, Kirche & Korsett. Die privaten Seiten einer Herrscherin“ (Kremayr & Scheriau 2008., ponovljeno izdanje u rujnu 2018.), pri čemu se iznose isječci iz pisama same carice, razmišljanja suvremenika i citati iz tadašnjeg dnevnog tiska.

Publika se na taj način pobliže upoznaje s dvorskim životom u 18. stoljeću. Čitanje i scenska izvedba odvijaju se na njemačkom jeziku, a organizirano je i simultano prevođenje na hrvatski jezik za sudionike koji ne razumiju njemački. Sve sudionike na kraju izvedbe očekuje i mala poslastica...