Erasmus + program

Filozofski fakultet u Osijeku svake se akademske godine sve intenzivnije uključuje u ERASMUS program mobilnosti i postiže najbolje rezultate od svih sastavnica Sveučilišta u Osijeku. Zaključno s listopadom 2014. potpisano je ukupno 34 preliminarnih bilateralnih ugovora o suradnji između Filozofskog fakulteta u Osijeku i inozemnih sveučilišta putem programa ERASMUS+.

Naziv visokog učilišta Država Područje Ciklus studija
1 Karl Franzens Universität Graz Austrija Informacijske znanosti 1., 2., 3.
2 Karl Franzens Universität Graz Austrija Prevođenje 1., 2.
3 Alpen Adria Universität Klagenfurt Austrija Društvene znanosti 1., 2.
4 Masaryk University Brno Republika Češka slavistika 1., 2.
5 University of Seville Španjolska Moderni jezici Europske zajednice 2.
6 Eotvos Lorand University

Mađarska Jezici i filologija 1., 2., 3.
7 Szent Istvan University Godollo Mađarska Pedagogija, informacijske znanosti 1.
8 University of Pecs Mađarska Anglistika, slavistika, germanistika, hungaristika 1., 2.
9 University of Pecs Mađarska Informacijske znanosti 1., 2.
10 University of Pecs Mađarska Povijest 1., 2.
11 University of West Hungary,

Campus Savaria,  Sombathely

Mađarska Jezici i filologija 1., 2. 3.
12 University of Porto Portugal Informacijske znanosti 1.
13 Polytechnics of Porto School of Education Portugal Informacijske znanosti 1.
14 University of Silesia in Katowice Poljska Jezici i filologija 1., 2., 3.
15 State Higher Vocational School in  Nysa Poljska Jezici 1.
16 University of Opole Poljska Jezici i filologija 1., 2.
17 Adam Mickiewicz University, Poznań Poljska Moderni jezici Europske zajednice 1., 2.
18 Adam Mickiewicz University, Poznań Poljska Klasična filologija 1., 2., 3.
19 University of Wroclaw Poljska Hrvatski jezik i književnost 1., 2. 3.
20 University of Wroclaw Poljska Informacijske znanosti 1.
21 Abo Akademi University, Turku Finska Informacijske znanosti 2.
22 Univerza v Ljubljani Slovenija sve 1., 2.
23 Marmara University, Istanbul Turska Informacijske znanosti 1., 2.
24 Vilniaus universitetas, Vilnius Litva Informacijske znanosti 1., 2.
25 Latvian Academy of Culture, Riga Latvija Humanističke znanosti, društvene znanosti, informacijske znanosti 1., 2., 3.
26 Tomas Bata University in Zlin Republika Češka Jezici i filologija 1.
27 Universität Augsburg Njemačka Germanistika 1., 2., 3.
28 Otto-Friedrich Universität

Bamberg

Njemačka Pedagogija, humanističke i društvene znanosti, informacijske znanosti 1., 2.
29 Friedrich Schiller Universität Jena Njemačka Slavistika, lingvistika, književnost 1., 2.
30 Pädagogische Hochschule

Karlsruhe

Njemačka Jezici i filologija 1., 2.
31 Ludwig-Maximilians Universität

München

Njemačka Jezici i filologija 1., 2.
32 Filozofski fakultet, Sveučilište Sv. Ćirila i Metoda, Skopje Makedonija Pedagogija, povijest, psihologija, filozofija 1.,2.
33 Catholic University of Leuven Belgija Psihologija (samo u ak.god. 2014./15.) 1.,2.
34 Nikolaus Copernicus University, Toruń Poljska Filozofija, informacijske znanosti 1., 2.

Erasmus bilateralni ugovori potpisani su ili na inicijativu samih odsjeka ili na inicijativu stranih partnera, s ciljem uspostave razmjene studenata i nastavnika sa srodnim fakultetima koji nude usporedne studijske programe. Potpisani ugovori pokrivaju područje humanističkih i društvenih znanosti, u najvećoj su mjeri zastupljeni moderni jezici i filologija, jezikoslovlje i književnost, germanistika, anglistika, hungarologija, kroatistika i slavistika, komunikacijske i informacijske znanosti, te povijest.

Filozofski fakultet sudjelovao je u sljedećim aktivnostima Erasmusa – potprograma LLP-a:

• ERASMUS individualna mobilnost studenata u svrhu studijskog boravka i/ili obavljanja stručne prakse – dolazna i odlazna mobilnost
  • ERASMUS individualna mobilnost nastavnog i administrativnog osoblja – održavanje nastave ili stručno usavršavanje – dolazna i odlazna mobilnost
  • ERASMUS MUNDUS
  • ERASMUS Pripremni posjeti
  • ERASMUS IP (INTENSIVE PROGRAMME)
  • EILC (Erasmus Intensive Language Course): projekt intenzivnog učenja hrvatskog jezika za dolazne Erasmus studente u Republici Hrvatskoj.

Od 2014. godine ove se aktivnosti provode u okviru Erasmus+ programa:

• ERASMUS+ Ključna aktivnost K1 Mobilnost u svrhu učenja za pojedince
  • ERASMUS+ Ključna aktivnost K2 Suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse, aktivnost strateška partnerstva.