ESG Certifikat sustava osiguranja kvalitete u obrazovanju

Predavanje-Bibliometrijska povijest jedne discipline: Psihologija (1950-1999)

U srijedu, 5. travnja 2017, u svečajnoj dvorani Filozofskog fakulteta, s početkom u 12 h održat će se pozvano predavanje Ivana Flisa pod naslovom "Bibliometrijska povijest jedne discipline: Psihologija (1950-1999)".

Predavač je doktorand na Descartes Centru za povijest i filozofiju znanosti Sveučilišta u Utrechtu. Tema doktorata mu je korištenje scijentometrije kao vida digitalne humanistike u istraživanju povijesti i filozofije psihologije u 20. stoljeću.

U predavanju predstavit će svoje istraživanje u kojem je pomoću tehnika rudarenja podataka (data mining) analizirao 670 000 znanstvenih članaka i sveučilišnih udžbenika. Na temelju ovih analiza, razvoj psihologije se razmatra u kontekstu historiografije psihologije u kasnom dvadesetom stoljeću, te se nudi metodološka i epistemiološka kritika psihologije s obzirom na trenutnu replikacijsku krizu.

Predavanje je namijenjeno psiholozima koji su zainteresirani za razvoj istraživačkih metodologija u svojim disciplinama, informatolozima koji se bave podatkovnim i tekstualnim rudarenjem znanstvenih časopisa, te povjesničarima i filozofima koji se bave razvojem znanosti. Predavanje je namijenjeno studentima i profesorima iz spomenutih disciplina.