Znanstveni i stručni skupovi na FFOS-u

Udruga studenata pedagogije Filozofskoga fakulteta Osijek u suradnji s Odsjekom za pedagogiju Filozofskog fakulteta Osijek s ponosom poziva sve zainteresirane na svoj prvi simpozij pod nazivom „Alternativne pedagoške ideje i škole“. Simpozij će se održati u četvrtak, 19. travnja i u petak, 20. travnja u Svečanoj dvorani Filozofskog fakulteta Osijek, a sastojat će se od studentskih izlaganja, predavanja i radionica pozvanih stručnjaka, filmsku projekciju te rasprave o pitanjima alternativnih ideja u odgoju i obrazovanju. Program simpozija možete pronaći u nastavku.

ČETVRTAK (19. travnja 2018.)

9:30 - 10:00 - registracija sudionika
10:00 - 10:30 - otvorenje i pozdravni govori
10:30 - 11:30 - pozvano predavanje izv. prof. dr. sc. Mirka Lukaša (Filozofski fakultet Osijek)
11:30 - 11:45 - stanka za kavu
11:45 - 13:00 - I. sesija izlaganja
1. Luka Pongračić: Koncept rodne diferencijacije u odnosu na alternativne pedagoške ideje
2. Marko Cmrečnjak (Filozofski fakultet Osijek): Tolstojeve alternativne pedagoške ideje i škola u Jasnoj Poljani
3. Miroslav Kujundžić (Filozofski fakultet Osijek): „Uključi me i razumjet ću“ ili o pedagoškoj koncepciji Celestina Freineta
4. Josipa Šalinović i Roberta Jerčić (Filozofski fakultet u Splitu): Mentorstvo i obiteljska atmosfera u Jena-plan školama

13:00 - 15:00 - stanka za ručak
15:00 - 16:15 - projekcija filma “School’s Out: Lessons from a Kindergarten” i izlaganje “Šumski vrtići u svjetlu nove paradigme suvremenoga djetinjstva” Mije Filipov (Filozofski fakultet Osijek)
16:15 - 16:30 - stanka za kavu
16:30 - 17:30 - radionica Jele Markušić (Filozofski fakultet Osijek): Alternativni pristup nastavi književnosti na primjeru pjesničkoga teksta "Berba zvijezda" Zvonimira Baloga
17:30 - 21:00 - slobodno vrijeme za razgledavanje grada i večeru
21:00 - druženje i zajednički izlazak

PETAK (20. travnja 2018.)

10:00 - 11:15 - I. sesija izlaganja
1. Antonela Barun, Tihana Kuić i Lea Lolić (Filozofski fakultet u Splitu): Što možemo naučiti o socioemocionalnoj kompetentnosti iz Montessori pedagogije?
2. Kristijan Hranić (Institut za Waldorfsku pedagogiju; Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku): Socijalni impuls waldorfske pedagogije - manifest humanizacije pojedinca i društva
3. Vjeran Šergo (Filozofski fakultet Osijek): (Dis)kontinuitet alternativnih škola
11:15 - 11:30 - stanka za kavu
11:45 - 12:45 - radionica dr. sc. Sanje Simel Pranjić (Filozofski fakultet Osijek): Pozitivna pedagogija: usmjeravanje na potencijale i talente studenata
12:45 - 13:00 - stanka za kavu
13:00 - 13:30 - pozdravni govor i podjela potvrda o sudjelovanju
14:00 - stanka za ručak
17:00 - radionica Godija Kellera u suradnji s udrugom ISKRA - waldorfska inicijativa: Gradnja mostova u (pedagoškom) odnosu

_________________________________________________________________________________

VII. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici ove će se godine održati u sklopu 11. Tjedna psihologije. Već ga tradicionalno organiziraju Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i Društvo psihologa Osijek, u suorganizaciji s Hrvatskim psihološkim društvom i Hrvatskom psihološkom komorom.

Sve potrebne informacije o skupu možete pronaći OVDJE.

Prvi poziv na studentski simpozij Alternativne pedagoške ideje i škole možete preuzeti OVDJE.