Profesor Željko Senković dobitnik je Povelje uspješnosti Julija Benešića!

Prof. dr. sc. Željko Senković na ovogodišnjim je 27. Đakovačkim susretima hrvatskih književnih kritičara dobio Povelju uspješnosti Julija Benešića za niz svojih kritika objavljenih u Bibliovizoru Trećeg programa Hrvatskoga radija.

Donosimo odlomak iz obrazloženja prosudbenog povjerenstva, u kojemu je vidljiv impresivan kritičarski opus našega profesora Senkovića:

“Željko Senković, redoviti je profesor filozofije na Filozofskom fakultetu u Osijeku, a, također redovito, piše u Bibliovizoru Trećeg programa Hrvatskoga Radija, i to zadnjih deset godina. Riječ je o stotinjak pristupa knjigama, književnosti, pa i književnicima koji „vire“ kroz svoju književnost – ali kao autori problemskih, ontoloških, potom estetskih i egzistencijalnih strategija i estetskih učinaka… Ako izaberemo samo ono napisano u nedavnim godinama, nailazimo na izniman i zadivljujući izbor i moćan pozor pribranosti na prijevodnu književnost i drugu mislenu litetaruru, svakako uvijek onu koja zna da se najbolje misli kroz književnost. Tu su, npr., Hitomi Kanehara, Autofikcija, Donald Ray Pollock, U vječnoj borbi sa Sotonom, Tadeusz Borowski, Kod nas u Auschwitzu,Anthony Doerr, Svjetlo koje ne vidimo, Clemens Meyer, U kamenu, Charlotte Beradt, Snovi pod Trećim Reichom, Jon Kalman Stefansson, Nebo i pakao, Antoine Compaignon, Jedno ljeto s Montaigneom, Rolf Dobelli, Umijeće jasnog mišljenja, 52 misaone pogreške koje je bolje prepustiti drugima, Hannah Arendt, Što je politika? Fragmenti iz zaostavštine, Ljudmila Petruševska, Vrijeme Noć, William Trevor, Daleko od Irske, Claude Levi-Strauss, Svi smo mi kanibali, Shusako Endo, Šutnja, Cioran, O nedaći biti rođenVjeronauk i nelagoda štambiljanja, Jens Bjørneboe, Trenutak slobode, Jhumpa Lahiri, Ravnica, Pierre Hadot, Duhovne vježbe i antička filozofija, Rosa Montero, Luđakinja u nama, Krasznahorkai, Seiobo je bila tamo dolje, Olivera Nikolova, Baršunasti pokrov, Han Kang, Vegetarijanka, Krasznahorkai, Svijet ide dalje, Sandor Marai, Knjiga o travama, Sandor Marai, Buntovnici, Sloterdijk, Strašna djeca novog vijeka, Kafka, Pripovijetke i prozni fragmenti, Rosa Montero, Lijep i mračan, Sandor Marai, Ljubomorni, Grobna gruda, Sandor Marai, Četiri godišnja doba, Alberto Manguel, Dok pakiram svoju biblioteku, Irene Vallejo, Beskraj u trsci. Velika avantura knjige u antičkome svijetu, Cormac McCarthy, Putnik i Stella Maris, Olga Tokarczuk, Bizarne pripovijesti, Olga Tokarczuk, Najružnija žena na svijetu, Thomas de Quincey, Posljednji dani Immanuela Kanta, Zbigniew Herbert, Naklon moje sjenke. Izabrane pjesme, Andrej Kurkov, Sive pčele, Sandro Veronesi, Kolibrić, Roberto Bolano, Amulet, Mohamed Mbougar Sarr, Najskrovitiji spomen na ljude, Jon Fosse, Jutro i večer, O. Henry, Zimzelene priče. 22 priče s kvakom…”

Čestitamo profesoru Željku Senkoviću i želimo mu još puno uspjeha u znanstvenom i stručnom radu!