Voditeljica Centra
doc. dr. sc. Jasna Poljak Rehlicki
Jasna Poljak Rehlicki zaposlena je na Odsjeku za engleski jezik i književnost na Filozofskom Fakultetu Osijek od 2006. godine. Doktorirala je na temu “Od mita do ironije – lik vojnika u američkoj ratnoj književnosti 20. i 21. stoljeća“ te se u svom znanstvenom radu prvenstveno bavi suvremenom američkom književnošću i ratnim pismom. Sudjelovala je na znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu. Autorica je desetaka članaka i jedne uredničke knjige. 2011. – 2012. primila je Fulbright stipendiju i boravila na Portland State University u Oregonu, SAD kao gostujući istraživač. Rado sudjeluje u aktivnostima sa studentima te je su-urednica studentskog zbornika I, Too, Sing America: Students’ Essays on 20th Century American Literature i prvog broja studentskog časopisa Kick u kojem su također objavljeni studentski radovi iz suvremene američke književnosti. Sudjelovala je u projektu ljetne škole u okviru Erasmus-programa cjeloživotnog učenja (LLP – Erasmus Programme – Intensive Programme (IP)) pod nazivom Cultural Landscapes: Negotiation Cultural Encounters with the English Speaking World koju je od 2012. do 2014. pohađalo dvadesetak studenata s Odsjeka za engleski jezik i književnost s Filozofskog fakulteta u Osijeku.
Popis radova: https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/289981
Zamjenica voditeljice Centra
doc. dr. sc. Jadranka Zlomislić
Jadranka Zlomislić docentica je na Odsjeku za engleski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Osijeku, gdje predaje kolegije vezane za američku i britansku kulturu. Doktorsku disertaciju i veći broj radova posvetila je proučavanju književnih djela koja pripadaju žanru američke akademske proze. Izvorna je govornica engleskog i hrvatskog jezika, a područja njezinog nastavnog i znanstvenog interesa uključuju američke i britanske kulturalne studije te jezik, književnost i kulturu engleskog govornog područja.
Popis radova: https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/30064
Članovi Centra (Skupina za tematsko istraživanje i suradnju)
izv. prof. dr. sc. Ljubica Matek
Ljubica Matek zaposlena je na Katedri za književnost engleskog govornog područja Odsjeka za engleski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku. Predaje kolegije iz područja angloameričke književnosti na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini. Autorica je sveučilišnog udžbenika English Literature in Context (FFOS, 2020), te autorica i suautorica nekoliko zbornika radova i niza znanstvenih radova. Kao Fulbrightov stipendist stručno se usavršavala u Sjedinjenim Američkim Državama u okviru programa Study of the U.S. Institute (SUSI) in Contemporary American Literature na Sveučilištu u Louisvilleu, Kentucky 2008. Sudjelovala je u znanstvenom projektu Transcultural/Transmedial: British / American, German, and Croatian Film Adaptations of Literature in the Period 1990-2015 (INGI- 2015). Bila je član uredništva časopisa [sic] – a journal of literature, culture and literary translation Sveučilišta u Zadru od osnutka 2009. do 2014., od 2015. članica je znanstvenog uredništva časopisa Messengers from the Stars (Sveučilište u Lisabonu, Portugal) te od 2019. članica uredništva časopisa Kick – časopisa studentske udruge studenata anglistike Glotta. Područja od osobitog znanstvenog interesa uključuju gotičku književnost i fantastičnu književnost općenito, film i filmske adaptacije književnosti te prikaze obitelji u suvremenoj angloameričkoj književnosti. Članica je Hrvatskog filološkog društva, Hrvatskog društva za anglističke studije, Europskog društva za anglističke studije (European Society for the Study of English, ESSE), te Hrvatskog udruženja za američke studije.
Popis radova: https://bib.irb.hr/lista-radova?autor=290763
prof. dr. sc. Biljana Oklopčić
Biljana Oklopčić redovita je profesorica na Katedri za književnost engleskog govornog područja Odsjeka za engleski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku. Područja njezina znanstvenog interesa su američka književnost 20. stoljeća, američki modernizam, književnost američkog Juga, stereotipi u književnosti i kulturi te popularna kultura i popularna književnost. Autorica je znanstvenih monografija Faulkner and the Native Keystone: Reading (Beyond) the American South (2014), Mit i stereotip u djelima Williama Faulknera (2021) i Memory and Identity in Modern and Postmodern American Literature (u koautorstvu s Lovorkom Gruić Grmuša, 2022). Stručno se usavršavala na University of North Carolina at Chapel Hill (Fulbright stipendija, 2008/2009.), Institutu Georg Eckert u Braunschweigu, (Otto Bennemann stipendija, 2012.), Institutu John F. Kennedy u Berlinu (2014.) i Institutu Benjamin Franklin u Alcali de Henares (Erasmus+ stipendija, 2018., 2019.).
Popis radova: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/20951
Jelena Pataki Šumiga
Jelena Pataki Šumiga na Filozofskom fakultetu Osijek 2014. godine diplomirala je Hrvatski jezik i književnost (nastavnički smjer) i Engleski jezik i književnost (prevoditeljski smjer) i trenutačno pohađa poslijediplomski studij Književnost i kulturni identitet i izrađuje disertaciju na temu „(Zlo)Uporaba tijela u suvremenom anglofonom distopijskom romanu“. Kao asistentica na Odsjeku za engleski jezik i književnost drži seminarsku nastavu kolegija “Pregled engleske književnosti I: od početaka do sredine 18. st.” i “Suvremena britanska književnost”. Članica je Hrvatskog društva za anglističke studije i Hrvatskog udruženja za američke studije pri FFZG-u, Centra za sjevernoameričke studije te članica upravnog odbora Centra za popularnu kulturu na FFOS-u i članica uredništva popularno-znanstvenoga bloga Fractals. Njezini znanstveno-popularni interesi obuhvaćaju distopije, fantastičnu književnost, YA, i adaptacijske studije. Osim nastavom i znanstvenim radom, bavi se prevođenjem za više izdavačkih kuća, prevela je više od 50 naslova s engleskog na hrvatski jezik te je članica Društva hrvatskih književnih prevodilaca.
Popis radova: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/38355
dr. sc. Luka Pejić, poslijedoktorand
Luka Pejić diplomirao je povijest i engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Doktorirao je 2019. godine na poslijediplomskom studiju Moderna i suvremena hrvatska povijest u europskom i svjetskom kontekstu na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Autor je više znanstvenih radova i monografije Historija klasičnog anarhizma u Hrvatskoj – fragmenti subverzije (2016.). Suurednik je zbornika Michel Foucault: moć ideja (2014.), Reformacija u Europi i njezini odjeci: povodom 500. obljetnice Lutherovih teza (2019.) te Mikrohistorija. Pola stoljeća inovacija (2021.). Zaposlen je kao poslijedoktorand na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku, a uže područje istraživanja mu je povijest marginalnih društvenih skupina, kriminaliteta i radničkog pokreta na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Stručno se usavršavao na Sveučilištu Karl-Franzens u Grazu (2011.) te na International Institute of Social History u Amsterdamu (2021.).
Popis radova: https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/347856
prof. dr. sc. Sanja Runtić
Sanja Runtić redovita je profesorica i voditeljica Katedre za književnost engleskoga govornog područja na Odsjeku za engleski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Osijeku gdje predaje kolegije iz starije američke književnosti, američkog realizma i naturalizma, američkog ženskog pisma, postkolonijalne književnosti i teorije, književnosti američkih starosjedilaca i multikulturalne književnosti na engleskom jeziku. Uz književnost američkih Indijanaca (predmet njezine doktorske disertacije i najvećeg broja njezinih publikacija), područja su joj znanstvenoga interesa i starosjedilački studiji, postkolonijalni studiji, postmodernizam, ženski studiji, kanadski studiji te američki realizam i naturalizam. Autorica je dviju monografija, Suvremena književnost američkih starosjedilaca (u koautorstvu s Marijom Knežević, 2013) i Vrijeme buđenja: (De)konstrukcija ženskog subjektiviteta u američkoj fikcionalnoj prozi na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće (2019). Stručno se usavršavala na Institutu John F. Kennedy u Berlinu (2002.), University of Arizona (Fulbright stipendija, 2003./2004.), University of Central Oklahoma (Erasmus+ stipendija, 2017.), Centro Studi Americani u Rimu (2022.) i Roosevelt Institute for American Studies (Erasmus+ stipendija, 2023). Trenutno obnaša funkciju predsjednice Hrvatskog udruženja za američke studije (HUAmS).
Popis radova: https://unios.academia.edu/SANJARUNTIC, https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/208852
Pridruženi članovi Centra
|