Održana još jedna FFOS-ova biciklijada

U nedjelju, 28. 4. 2024. održana je biciklijada Filozofskog fakulteta u Osijeku na ruti Osijek – Kopački rit. Pored poticanja na zdrav život, boravak u prirodi i kretanje te upoznavanje lokalne prirodne baštine osnovni je cilj biciklijade bio učiniti naše društvo osjetljivijim na probleme s kojima se susreću osobe s disleksijom i drugim teškoćama čitanja, pozvati na intenzivniju suradnju relevantnih institucija i stručnjaka te proizvodnju knjiga prilagođenih osobama koje ne mogu čitati standardni, crni tisak. Biciklijada je i ove godine bila organizirana u znak podrške kampanji Hrvatskog knjižničarskog društva I ja želim čitati, čijoj se organizaciji Filozofski fakultet u Osijeku službeno pridružio 2019. godine. Organizacijskom timu, koji čine Filozofski fakultet u Osijeku, Klub studenata informacijskih znanosti „Libros”, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, Društvo knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema, osječki ogranak Hrvatskog čitateljskog društva i Poliklinika SUVAG Osijek, ove se godine pridružio i Klub studenata psihologije „Psihos“.

Rutu od 15 kilometara u jednom smjeru, nasipom uz Dravu, odvozilo je oko 130 sudionika. Zahvaljujući službenom sponzoru NextBike, u vožnji je sudjelovalo i desetak sudionika koji ne posjeduju vlastite bicikle, a prije polaska Eleonora Matić, policijska službenica za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave osječko-baranjske, upoznala je sudionike s pravilima ponašanja u prometu za bicikliste. Na cilju, u Kopačkom ritu održale su se kratke edukativne radionice u organizaciji studenata Psihologije te natjecanje u najsporijoj vožnji biciklom. Nakon kratkog predaha, uz okrjepu, sudionici su uz biciklističku policijsku pratnju krenuli nazad put Osijeka. Budući da su ovogodišnju rutu uspješno svladali svi sudionici, uključujući i učenike 2. b. razreda OŠ Franje Krežme, pozivamo građane da nam se sljedeće godine pridruže u još većem broju.