9

Studiranje mađarskog jezika na visokoobrazovnim institucijama u Hrvatskoj bilo je do 2007. godine moguće jedino na Katedri za hungarologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a kao strani jezik mogao se učiti na kolegijima mađarskog kao stranog koje je izvodio lektor za mađarski jezik Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. U edukaciji mađarske manjine kao i većinskog naroda približavanjem Europskoj uniji i ulaskom u zajednicu europskih naroda potrebe su postale puno veće i kompleksnije.

Otvaranjem Studija mađarskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Osijek otvorila se mogućnost stjecanja fakultetske diplome na mađarskom jeziku i za one koji prethodno nisu vladali mađarskim jezikom, a i za one koji su izvorni govornici mađarskog jezika. Mogućnost ulaska u program studija mađarskog jezika za početnike stvorila se uvođenjem tzv. modularnog načina rada na preddiplomskom studiju kojim se pružaju jednake mogućnosti za stjecanje diplome i početnicima i izvornim govornicima. Na diplomskom studiju i početnici i izvorni govornici u mogućnosti su zajedno pratiti nastavu na mađarskom jeziku i osposobljavati se za rad u okolnostima koje zahtijevaju visoku razinu poznavanja mađarskog jezika. Sve to dodatno će pomoći razvijanju prekogranične kulturne i obrazovne suradnje između Mađarske i Hrvatske kao i mobilnosti studenata u zemlji i inozemstvu.

Ispitni rokovi