Centar za prevenciju u zajednici

Administratorice:

Valerija Križanić
Jasmina Tomašić Humer

NAJAVE DOGAĐAJA:

Utrka “Trčimo za mentalno zdravlje

U svrhu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Filozofski fakultet u Osijeku po treći put organizira utrku pod nazivom ‘Trčimo za mentalno zdravlje’. S ciljem promoviranja pozitivnih učinaka tjelesne aktivnosti na mentalno zdravlje, utrka u duljini od 5 km organizirat će se u nedjelju 6. listopada 2024. godine.

Na temelju nekoliko stotina zainteresiranih sudionika na prošlogodišnjim utrkama, i ove godine očekujemo preko 500 prijavljenih trkača iz cijele Osječko-baranjske županije.

Projekt ‘Trčimo za mentalno zdravlje’ važan je projekt kojim zajedno pokazujemo da brinemo za zajednicu te joj poklanjamo svoje vrijeme, trud i resurse kako bi svi zajedno u sadašnjosti izgradili bolje društvo za budućnost. Na taj način zajedno s našim partnerima ukazujemo na važnost sustava podrške mentalnom zdravlju te promoviramo pozitivne učinke trčanja na fizičko i mentalno zdravlje. Navedeno smatramo iznimno bitnim posebice kada uzmemo u obzir statističke podatke o prevalenciji psihičkih teškoća koji nažalost pokazuju da je očuvanje mentalnog zdravlja sada važnije nego ikad prije.

Glavni ciljevi koje planiramo ostvariti ovom kampanjom:

• Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se održava s ciljem promicanja važnosti sustava podrške mentalnom zdravlju te destigmatizacije osoba narušenog mentalnog zdravlja.
  • Podizanje svijest o važnosti mentalnog zdravlja te promoviranje zaštitnih čimbenika u njegovom očuvanju. Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je na brojne izazove vezane uz mentalno zdravlje tijekom i nakon COVID-19 pandemije zbog čega je nužno raditi na podizanju svijesti o važnosti mentalnog zdravlja.
  • Promoviranje pozitivnih učinaka tjelesne aktivnosti na mentalno zdravlje. Utrka ‘Trčimo za mentalno zdravlje’ ima za cilj promovirati značaj aerobne aktivnosti za različite aspekte mentalnog zdravlja, pri čemu je naglasak na preventivnim učincima tjelesne aktivnosti u razvoju simptoma raznih psihičkih poteškoća.
  • Popularizacija znanosti. Kroz ovu manifestaciju popularizirat će se i staviti naglasak na rezultate niza istraživanja u području sportske, kliničke i biološke psihologije koji pokazuju pozitivne efekte trčanja u vidu smanjenja simptoma depresije i anksioznosti, poboljšavanja raspoloženja te smanjenja stresa.
  • Pružanje informacija o različitim aspektima mentalnog zdravlja, dostupnim psihoterapijskim pravcima, djelatnostima studentskog savjetovališta te kontaktima aktivnih centara i savjetovališta u kojima je moguće potražiti pomoć u slučaju psihičkih poteškoća.

Ostvarite ciljeve zajedno s nama i pridružite nam se prijavom na https://www.stotinka.hr/hrv/dogadjaj/2344

Detalje s uputama možete nači i na ovoj poveznici: https://www.ffos.unios.hr/utrka-trcimo-za-mentalno-zdravlje-2024/

Galeriju s prošlogodišnje utrke možete pogledati OVDJE.