Održano predavanje: Kamioneti i američka kultura

U organizaciji Centra za popularnu kulturu u petak, 12. travnja 2024. na Filozofskom fakultetu u Osijeku održano je predavanje profesora Marka Metzlera Sawina sa Eastern Mennonite University (Virginia) pod naslovom Trucked Up: How an Odd Consumer Trend Helps Explain U.S. Culture. Profesor Sawin već se više od jednog desetljeća bavi istraživanjem ovog popkulturnog fenomena (završno poglavlje u knjizi Pickups A Love Story: Pickup Trucks, Their Owners, Their Stories fotografa Howarda Zehra, Good Books, 2013). U vrlo dinamičnom i zanimljivom izlaganju potkrijepljenom statističkim podatcima, slikama i reklamnim spotovima, profesor Sawin prikazao je kako je došlo do transformacije percepcije i dizajna kamioneta (pickup truck) od radnog vozila do statusnog simbola i simbola muževnosti. Doveo je u pitanje neke stereotipe o vozačima kamioneta te se osvrnuo na nove studije koje su proizašle iz njegovog inicijalnog istraživanja (napose White Rural Rage: The Threat to American Democracy (Random House, 2024.) autora Toma Schallera i  Paula Waldmana). Nakon predavanja uslijedila su pitanja publike i zanimljiva rasprava o maskulinitetu, utjecaju medija na odluke kupaca i ulozi automobila u američkoj kulturi općenito.

Zainteresirani mogu pročitati i kratki razgovor s prof. Sawinom objavljen 2022. u The Washington Postu na istu temu: https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/11/01/pickup-trucks-men-masculinity-rural-symbols/