Advent u Baranji – Terenska nastava studenata Hrvatskoga jezika i književnosti

Odsjek za hrvatski jezik i književnost

Terenska nastava iz kolegija Hrvatska usmena književnost održana je u baranjskim selima Topolju i Dražu 9. prosinca 2023. za studente jednopredmetnoga i dvopredmetnoga prijediplomskoga studija Hrvatskoga jezika i književnosti pod vodstvom prof. dr. sc. Ružice Pšihistal. Nastava je započela posjetom Šokačkoj kući u Topolju, gdje su studentice i studenti pod stručnim vodstvom i uz prigodno predavanje Bobana Đurića razgledali kuću koja kao zaštićeno kulturno dobro datira s početka 20. stoljeća. U kući se nalazi autentično pokućstvo, narodne nošnje i mnogobrojni ručno izrađeni predmeti koji vjerno prikazuju nekadašnji način života Šokaca. Kroz pitanja koja su postavljali domaćinu, studenti su upoznali njihov život u svakodnevici, kada i kako su se sklapali brakovi, a upoznali su i odnose u obitelji te razne običaje. Objed je tada bio poseban ritual jer je cijela obitelj imala samo jednu drvenu žlicu i jednu zdjelu, grijali su se uz zemljanu peć (blatnjaru) u samo jednoj zajedničkoj sobi koja se ložila iz kujine, a za mlade bračne parove u velikim zadružnim obiteljima bila je osigurana intima u posebnoj prostoriji – kijeru sa snajinim namještajem. Okućnica obuhvaća i pomoćnu gospodarsku zgradu pokrivenu trskom u kojoj su smještene sprave (na ručni i nožni pogon) za izradu domaćega platna od konoplje i lana, kasnije i od pamuka (trlica, ručna prelja, kolovrat), vitrine s bogatim narodnim nošnjama (rubine, vunene pregače, bekeši, čovene, glotane, vunene i svilene marame, raznovrsne kapice i pokrivala), kovčeg ili sanduk za djevojačku opravu i vrijedne obiteljske fotografije. Terenska se nastava nastavila razgledom crkve sv. Petra i Pavla u Topolju. Crkva je sagrađena 1722. godine kao zavjetni dar princa Eugena Savojskoga i jedna je od najznačajnijih baroknih sakralnih građevina na ovim prostorima, a uz nju se vezuju mnogobrojne predaje. Jedna od njih vezana je za zvonik, koji se iz tajanstvenih razloga urušio čak tri puta. Središnje odredište bio je vinski podrum – Carev podrum, gdje je domaćin Filip Golubov studente dočekao sa svježe pripremljenim baranjskim grahom u kotliću, a nakon kratkog predaha intervjuirali su nekoliko mještana Gajića, Topolja i Draža (Filip Golubov, Stipo Golubov, Eva Balatinac, Eva Kostelić). Stipo Golubov začinio je pripovijedanje o šokačkim običajima stihovima iz vlastite zbirke Biserje duha, smijeh kroz suze, a Filip Golubov darovao je studentima zbirku priča i pjesama Pripovidam pripovićku koju je posvetio svojoj baki Jeli Golubov, vjernoj pripovjedačici koja ga je otranjivala uz riči: „Neka zaboravit!“ Intervjue su snimili, a nakon transkripcije analizirat će ih na seminarskoj nastavi i pohraniti u arhiv Katedre za hrvatsku književnost. Za kraj ih je domaćin Filip Golubov počastio i glazbenom izvedbom na gajdama. Prepuni dojmova o tradicijskoj kulturi, adventskim i božićnim običajima te živoj usmenoj književnosti vratili su se u Osijek zahvalni kazivačima i domaćinu na nezaboravnom iskustvu o životu čarobne šokačke Baranje.

Luka Cvitković, Ivan Nemet i Nika Škugor