Dora Rašić dobila nagradu za najbolji diplomski na Kliofestu

Odsjek za povijest

Na Festivalu povijesti Kliofest u petak, 10. svibnja 2024. na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici uručene su nagrade povjesničarima za 2023. godinu. Nagradu “Ferdo Šišić” dobila je kolegica Dora Rašić za diplomski rad “Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća”. Rad je obranila 2023. godine pod sumentorstvom izv. prof. dr. sc. Domagoja Tomasa i dr. sc. Luke Pejića.

Diplomski rad kolegice Rašić analizira odjeke složenih političkih zbivanja, socijalnih tenzija i gospodarskih kretanja u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća u djelima impresionističkih slikara kao što su Claude Monet, Édouard Manet, Edgar Degas, Camille Pissarro i drugi. Pritom, osvrćući se na odabrane fenomene koji su prožimali francusko društvo u posljednjim desetljećima 19. stoljeća – od industrijalizacije, pojave revoltiranog radništva i oblikovanja potrošačkog društva do širenja francuskog kolonijalnog imperija, rastućeg antisemitizma i vanjskopolitičkih sukoba – autorica razmatra pitanje iskoristivosti slike kao izvora u historiografskim analizama. Važno je istaknuti da je kolegica u rad priložila i analizirala nešto manje od trideset grafičkih priloga, dok je u pogledu sekundarne literature konzultirala gotovo 80 monografija i znanstvenih članaka te tridesetak enciklopedijskih natuknica.

Čestitamo kolegici na nagradi!