Svoboda? Kaj pomeni svoboda? Ili… Sloboda? Što (nam) znači SLOBODA? Kako bi rekao ovdašnji – ali, avaj, davnašnji! – rock pjesnik i nepobitni Mesija s ovih prostora: »Sloboda nije uzajamno milovanje idiotskih glava… Sloboda je Žena, uzmi je.«
I DA, jednog je dana te mitske 1977. Gregor Tomc otputovao u London da bi uzeo dokaze te SLOBODE… u vidu gramofonskih ploča. Naravno, radilo se o – tada rađajućem se – PUNKu. To je bio »krik slobode«. I sve to u konzervativnom praskozorju anglosaksonskog neoliberalizma. A dolje na jugu, u najzapadnijoj republici Juge, dogodili su se… PANKRTI. U duhu anarhističkog vapaja o tome da »ne znaju što hoće… ali znadu kako to uzeti« (Sex Pistols), ovi Bastardi stupili su na YU rock scenu poput oluje koja ruši sve pred sobom. Ova »oluja«, tj. tutnjava u kasnu je jesen te ’77. poharala Galeriju SC-a u Zagrebu. Gorespomenuti je pjesnik prijateljsku dobrodošlicu ljubljanskim su-drugovima izrekao u stihovima svog prvog singla: »Brijem bradu, brkove da ličim na Pankrte« (Azra, Balkan, 1979.). Iako ih je u izlasku prvog albuma preteklo Hourino (a zapravo Cvetkovićevo!?) Kazalište – dok je malo kasnije izašao i antologijski prvijenac riječkih Parafa – PANKRTI su svoju dugosvirajuću plo(š)ču uobličili i smislili najuvjerljivije. https://www.youtube.com/watch?v=_xekKeGc0bE&t=1494s
Dolgcajt je bila najzbiljskija slika odrastanja u sivilu poderanih gradskih ulica, tada mrtvo dosadne Ljubljane. (Čiju su bolezen, fantje Kodeljeva i Šiške već bili opisali na singlu »Lublana je bulana«). Od Kruha in iger pa do Podgane iz Ljubljane… To je bio kulturni SKANDAL. Umjetničko-politička provokacija par excellence. Ali i čista ENERGIJA, dotad nezabilježena na ovim prostorima. Naravno, nije to moglo proći bez Državne nagrade!(?) – »Sedam sekretara Skoja«. Državni ljubimci, dakle, Pankrti(!), mnogi prije su-građana iz Laibacha imali su overidentification kao umjetnički eksces (vidljiv naslovnicom drugog albuma https://www.youtube.com/watch?v=zp8Z16C0Gqs). »Za železno zaveso, stare babe puljo rdečo peso«. Je li to bila ironija? Hmmm…
Anyway, slijedi ono glavno. Prije 40 godina dogodio se najjači udar na ustajale, ideološke parole, tada već umorne socijalističke Jugoslavije. RDEČI ALBUM – je li to bila subverzija? Ili je to bio revival autentičnog »komunizma i SLOBODE«!? O ovome historijskome artefaktu – od Slavnog razglasa i Sarajeva 1984 preko Kaj nardit? do himničke Bandiera Rossa – razgovaramo s Perom Lovšinom.
»Osmi sekretar SKOJa« (kako ga je svojedobno nazvao dr. Fritz iz Kud IDIJOTa) predragocjeni je Svjedok vremena i Drug svih nas iz EstLab-a.
Svi ste pozvani u dvoranu 39 FFOS-a, u utorak, 8. listopada, u 18.30!
mk