FESTIVAL ZNANOSTI: PSI U KNJIŽEVNOSTI

U sklopu Festivala znanosti 28. travnja 2023. u knjižnici OŠ Ivana Filipovića u Osijeku održana je radionica u osmim razredima, učenicima profesorice Darije Atlagić i knjižničarke Brankice Matasović. Sudjelovali studenti 1. godine jednopredmetnog studija Hrvatskoga jezika i književnosti: Martina Babić, Anja Gavrilović, Matea Krijan, Ela Liović, Katarina Ljubić, David Pencinger, Lea Popović, pod vodstvom prof. dr. sc. Kristina Peternai Andrić. Tema festivala je bila Priroda i društvo a sama se radionica zvala Psi u književnosti, Naime, pas se povezuje s mnogim područjima prirode i kulture; jedni ga smatraju najvjernijim prijateljem, drugi tek ulizicom, za jedne ima status božanstva, drugima predstavlja podzemni svijet i smrt. Mnoge priče slave vjernost pasa, ali epitet pas tradicionalno sugerira kombinaciju prezira i nepovjerenja, a crni psi su često stigmatizirani kao demoni. Na predlošcima su studenti predstavili nekoliko književnih pasa i razgovarali o učenicima o njihovim iskustvima sa psima, s ciljem istraživanja kako su prikazani i kakvu ulogu imaju psi u književnosti za mlade te su u interpretaciju uključili književnoteorijske pojmove (alegorija, metafora, simbol, antropomorfizam, pripovjedač i druge) i približili osnovnoškolcima kulturnu animalistiku.