FFOS na 27. Smotri Sveučišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Fakultet agrobiotehničkih znanosti 30. studenog bio je domaćin 27. sveučilišne smotre na kojoj je u sklopu humanističkog i društvenog područja sudjelovao Filozofski fakultet u Osijeku. Smotra je namijenjena maturantima i budućim studentima, a uključuje predstavljanje studijskih programa 18 sastavnica Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Rektor Vlado Guberac u svom je pozdravnom govoru naglasio kako studenti teže pronalasku sebe u budućem zvanju, stoga kao maturanti trebaju izabrati studij koji će voljeti i završiti te im je poželio puno sreće u odabiru životnog poziva.

Doc. dr. sc. Alma Vančura predstavila je prijediplomske studijske programe Filozofskog fakulteta u Osijeku te pojasnila maturantima zašto je dobro studirati na FFOS-u – među ostalim,  jer je  Filozofski fakultet smješten u samome centru Osijeka, nudi 14 prijediplomskih studijskih programa (od čega su 4 jednopredmetna), i to u slobodnim kombinacijama, što znači da maturanti sami odabiru kombinaciju koju žele studirati, zato što mogu besplatno učiti Francuski jezik, zato što FFOS aktivno brine o studentima s invaliditetom, zato što knjižnica ima najveći fond knjižne građe na Sveučilištu, zato što FFOS brine o karijerama svojih studenata, zato što je cijela strategija studiranja usmjerena na studenta, zato što su studenti FFOS-a poželjni na tržištu rada…

Kako je istaknula predsjednica Studentskog zbora FFOS-a Leonarda Nago, izložbeni štand FFOS-a bio je jedan od najdetaljnije organiziranih na Sveučilišnoj smotri. Prikazao je raznolikost sadržaja studijskih programa: monografije profesora s različitih odsjeka, promo materijale studentskih udruga i web shopa fakulteta uz primjerke studentskih časopisa te je izdvojen prostor za novi studijski smjer Povijest umjetnosti, koji je jedan od primjera novih mogućnosti studiranja na FFOS-u. Leonarda je istaknula prednost velike raznolikosti studijskih programa na FFOS-u, gdje svatko može pronaći nešto za sebe. Uz prijateljsku i obiteljsku atmosferu, kao još neke od prednosti navodi karakter pet-friendly ustanove te stručnost profesora i predavača. Dodaje kako studijske grupe nisu prevelike, što olakšava mogućnost povezivanja i upoznavanja s kolegama.

Studentski zbor može odigrati ključnu ulogu u privlačenju studenata jer se brine za organizaciju edukativnih i zabavnih sadržaja – kvizova, partyja, seminara i konferencija, koje će potaknuti studente za izađu iz svoje zone komfora te da osim što uče, istražuju i razvijaju svoj socijalni život. Leonarda je pronašla svoj put na studiju Psihologije na FFOS-u, koji je prema odličnim preporukama najviše odgovarao njezinim preferencijama. Zaključuje kako je sigurna da nije pogriješila te da neće pogriješiti ni maturanti koji se odluče upisati jedan od studijskih smjerova na FFOS-u.

Studentica prodekanica Ana Pašalić kao najveću snagu FFOS-a istaknula je brigu o studentima koji su na prvome mjestu. Od akademskih kvaliteta FFOS-a navela je raznovrsne izvannastavne aktivnosti, mogućnost terenske nastave i aktivno djelovanje studentskih udruga. FFOS se može pohvaliti s najvećim brojem studentskih udruga na Sveučilištu. FFOS budućim studentima pruža karakterističan humanistički duh koji pridonosi jedinstvenoj, toploj atmosferi te unaprjeđuje komunikaciju profesora, studenata i uprave fakulteta. Ana kao jedan od razloga zašto je izabrala FFOS izdvaja visoku razinu kvalitete studija Psihologije, koji je jedan od najboljih u Hrvatskoj te nudi mogućnost akademskog napredovanja, stvaranja novih društvenih kontakata i prijateljskih odnosa.

Ured za psihološko savjetovanje studenata FFOS-a također je pripremio svoj izložbeni štand. Stručne suradnice Sanja Diósy i Maja Matković predstavile su poslanje i djelovanje Ureda za psihološko savjetovanje studenata, koji pruža besplatnu savjetodavnu pomoć i podršku studentima cijelog Sveučilišta u Osijeku. Diósy i Matković smatraju kako je psihološko savjetovanje studenata neophodna sastavnica svakog modernog sveučilišta i jedan od važnih preduvjeta osiguravanja brige za studente. Kao cilj  Ureda za psihološko savjetovanje studenata navode pružanje podrške u svladavanju akademskih i osobnih teškoća te izazova mentalnog zdravlja u svrhu poboljšanja kvalitete života i povećanja učinkovitosti studiranja. Usluge Ureda za psihološko savjetovanje kreću se od individualnog psihološkog savjetovanja do grupnih tretmana i psihoedukativnih predavanja i radionica.

Sudeći prema interesu za štand FFOS-a, za očekivati je da će mnoge maturante privući humanistički duh FFOS-a na kojem će nastaviti svoj obrazovni put.

Beatriz Brkić