Filozofski fakultet u Osijeku financira projekt mlade znanstvenice: Nasilje u suvremenim adaptacijama i popularnoj kulturi

Suvremene adaptacije književnih tekstova u svim medijima i izričajima popularne kulture često naglašeno prikazuju nasilje, zastrašujuće događaje i prizore ili, u slučaju videoigara, angažiraju igrače za sudjelovanje u nasilnim činovima. Cilj je projekta pristupiti fenomenu nasilja u najširem smislu riječi – psihološkog, verbalnog, seksualnog i tjelesnog – iz različitih perspektiva kako bi se pokušali utvrditi razlozi učestalosti i popularnosti takvih umjetničkih, medijskih i pop-kulturalnih prikaza te njihov smisao za suvremenog čitatelja, gledatelja ili igrača videoigara.

Ključne riječi: adaptacije, popularna kultura, nasilje, književnost, suvremeni mediji

Voditeljica projekta: dr. sc. Jelena Pataki Šumiga, asistentica

Razdoblje provedbe projekta: od 1. rujna 2024. do 30. rujna 2025. godine

Članovi projektnog tima:

dr. sc. Ljubica Matek, izvanredna profesorica

Valentina Markasović, asistentica

Zvonimir Prtenjača, asistent

dr. sc. Kamilla Elliott, profesorica, Sveučilište u Lancasteru, UK (vanjski član)

dr. sc. Matthew Leggatt, izvanredni profesor, Sveučilište u Winchesteru, UK (vanjski član)