Gostujuće predavanje Odsjeka za povijest: Josip Mihaljević

Odsjek za povijest

Gostujuće predavanje Josipa Mihaljevića s Hrvatskog instituta za povijest pod naslovom “Gastarbajteri u socijalizmu” održat će se u okviru kolegija Hrvatsko iseljeništvo u razdoblju prve i druge modernizacije 15. prosinca 2023. od 16.45 h na Filozofskom fakultetu u predavaonici 40.

Josip Mihaljević od 2009. zaposlen je na Hrvatskom institutu za povijest i sudjeluje u radu više znanstvenih projekata. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2015. je obranio doktorsku disertaciju Odnos vlasti i pojedinca u Hrvatskoj od 1958. do 1972. Autor je i voditelj emisije “Povijesne kontroverze” na Trećem programu Hrvatskoga radija za koju je 2019. nagrađen nagradom “Vjekoslav Klaić” za popularizaciju povijesti. Za knjigu Komunizam i čovjek: odnos vlasti i pojedinca u Hrvatskoj od 1958. do 1972. (Zagreb, 2016.) nagrađen je Državnom nagradom za znanost za znanstvene novake te nagradom Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu. Dobitnik je i nagrade “Dr. Tomislav Markus” za novaka godine (2014.) Hrvatskog instituta za povijest. Primarno područje znanstvenog interesa mu je hrvatska i jugoslavenska povijest druge polovice 20. stoljeća.