Izložba „Johann Wolfgang Goethe – genij klasike“

Izložba pod nazivom „Johann Wolfgang Goethe – genij klasike“ posvećena je životu i djelu jednom od najvećih pisaca u njemačkoj književnosti druge polovice 18. i prve trećine 19. stoljeća, a organizira se povod 190. obljetnice smrti autora u Weimaru dana 22. ožujka 1832. godine. Izložba posjetitelje najprije provodi kroz pojedine etape života tog dugovječnog i marljivog stvaratelja, nakon čega slijedi kraći osvrt na temeljne značajke njegova cjelokupnog stvaralaštva, dok se u završnom dijelu predstavljaju pojedina njegovih djela, i to kako svjetski poznata djela poput „Fausta“ tako i našoj čitateljskoj publici nešto manje poznata djela.

Izložbom se nastoji pružiti kratki ali cjeloviti uvid u Goetheovu književnu misao i produkciju, pri čemu bi se kao poticaj njegovom ogromnom opusu mogla istaknuti misao iz romana Patnje mladog Werthera: „Svi se veleučeni školnici i učitelji slažu u tom da djeca ne znaju zašto nešto hoće; ali nitko neće vjerovati da i odrasli ljudi, isto kao djeca, glavinjaju po ovom tlu zemaljskom i kao djeca ne znaju otkud dolaze i kuda idu, pa ne streme prema istinskim ciljevima, nego se povode za biskvitom, kolačima i brezovom šibom.“ Poput većine umjetnika i Goethe se trudi čovjeku objasniti odakle to njegovo lutanje svijetom.