LIONSI ZA NAŠU STUDENTICU S INVALIDITETOM

Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u suradnji s Lions klubom i FERIT-om dodijelio je studentici Hrvatskoga jezika i književnosti Mariji Sentkiralj laptop za slijepe i slabovidne osobe u trajno vlasništvo. Uvodnu riječ prilikom dodjele održala je članica Povjerenstva za studente s invaliditetom i specijalistica za ljudska prava Narcisa Vrbešić-Ravlić, koja je istaknula kako je ovo prvi puta da je laptop za slijepe doniran u trajno vlasništvo te ih raduje ako će članovi Lions kluba našoj studentici moći biti na raspolaganju i u budućnosti. Laptop za slijepe Mariji Sentkiralj uručio je dr. sc. Damir Španić, voditelj Odjeljka za studentska pitanja i studente s invaliditetom. Uslijedilo je obraćanje dekana prof. dr. sc. Ivana Trojana, koji je naglasio važnost suradnje FFOS-a i Lions kluba te podržao društveni angažman na području ljudskih prava. Dekan je zamolio Mariju da iznese prijedloge za unaprjeđenje podrške studentima s invaliditetom, na što je Marija je iznijela svoja iskustva studiranja na FFOS-u uz prijedloge za prilagodbu literature studentima s invaliditetom te za kreiranje svojevrsne baze primarne i sekundarne literature, koja bi bila dostupna slijepim i slabovidnim osobama. Kako je napomenula gospođa Vrbešić-Ravlić, u tijeku je priprema istraživanja koje će odrediti nove ciljeve za poboljšanje uvjeta studiranja studenata s invaliditetom. Predsjednica Povjerenstva za studente s invaliditetom na našemu Fakultetu najavila je pisanje brošure koja bi studentima s invaliditetom pomogla da se lakše snađu u studentskom životu. Dekan je zaključio kako FFOS ostaje na raspolaganju studentima s invaliditetom i nakon završetka studija.

Beatriz Brkić

Fotografije: Zoltan Juhas