MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SKUP NA FILOZOFSKOM FAKULTETU U OSIJEKU O POVIJESTI ISTOČNE HRVATSKE ZA VRIJEME OSMANSKE VLADAVINE U 16. I 17. STOLJEĆU

Pozivamo vas na međunarodni znanstveni skup Evliya Çelebi and Eastern Croatia under Ottoman Rule koji će se održati 14. i 15. studenoga 2024. na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Otvaranje skupa održat će se 14. studenoga 2024. u 9:30 u Maloj svečanoj dvorani (br. 39) na prvom katu Filozofskog fakulteta.

Organizatori su međunarodnog skupa Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje u Slavonskom Brodu, Centar za istraživanje Evlije Čelebija Sveučilišta Fatih Sultan Mehmet u Istanbulu te Istraživački centar za humanistiku – Institut za povijest u Budimpešti. Glavni je pokrovitelj skupa Hrvatska zaklada za znanost, koja financira skup u sklopu istraživačkog projekta IP-2022-10-8014, Evlija Čelebi i istočna Hrvatska u 17. stoljeću.

Skup će se u cijelosti održati na engleskom jeziku i trajat će od četvrtka 14. studenoga u 9:30 do petka 15. studenoga u 13:00. Na skupu će sudjelovati 21 znanstvenik iz više zemalja srednje i jugoistočne Europe, među ostalim iz Austrije, Mađarske, Srbije i Turske. Izlagači će predstaviti svoja istraživanja o povijesti Slavonije i susjednih pokrajina za vrijeme osmanske vladavine, o Putopisu osmanskog putopisca Evlije Čelebija te o drugim temama vezanima za povijest istočne Hrvatske pod osmanskom vlašću u 16. i 17. stoljeću.

Međunarodni skup jedan je od rezultata istraživačkog projekta Evlija Čelebi i istočna Hrvatska u 17. stoljeću, koji je 15. prosinca 2023. započeo s radom na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Istraživački projekt pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Anđelka Vlašića financira Hrvatska zaklada za znanost s iznosom od 94.710,99 eura. Projekt će trajati četiri godine, od 15. prosinca 2023. do 14. prosinca 2027. godine, a uključivat će spomenuti međunarodni znanstveni skup, studentsku radionicu, objavu niza znanstvenih publikacija – među ostalim i novog prijevoda dijelova Putopisa Evlije Čelebija o istočnoj Hrvatskoj – te niz istraživanja u arhivima i knjižnicama diljem srednje i jugoistočne Europe.

PROGRAM I KNJIŽICA SAŽETAKA

POSTER