Nagrada za inovaciju A-BOX: mala kutija za velike stvari

Na 20. Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2022. koja se od 13. do 15. listopada 2022. održala u prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u organizaciji Hrvatske zajednice inovatora i partnera, zlatna je medalja dodijeljena izv. prof. dr. sc. Andrei Vranić i Marini Martinčević s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu za inovaciju pod nazivom A-BOX: mala kutija za velike stvari (set priča i zadatka za osobe s blagim kognitivnim poremećajem i demencijom) u čijoj su izradi aktivno sudjelovali nastavnici i studenti Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Osijek. Suradnja s Odsjekom za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu uspostavljena je u okviru projekta prof. dr. sc. Sanjice Faletar “Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica”, pri čemu su studenti 2. godine dipl. studija Nakladništva pod mentorstvom doc. dr. sc. Josipe Selthofer izradili vizualni identitet te grafički oblikovali materijale.

Ova se izložba organizira već niz godina po uzoru na najprestižnije svjetske sajmove i izložbe inovacija i na njoj se predstavljaju inovacije i nove tehnologije iz gotovo svih područja ljudskoga rada, od industrije do svakodnevnice, kao rezultat rada inovatora pojedinaca, istraživačkih timova iz javnoga i privatnoga sektora, akademske zajednice i znanstvenih ustanova te inovativnih i razvojnih tvrtki u Hrvatskoj i inozemstvu.