Održano gostujuće predavanje dr. sc. Lane Hudeček

Katedra za zajednicke sadržaje

Dr. sc. Lana Hudeček s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu održala je 16. svibnja 2023. gostujuće predavanje pod nazivom Jednojezični i dvojezični strukovni rječnici. Predavanje je organizirano u sklopu kolegija Engleski za humanističke i društvene znanosti 2 i bilo je namijenjeno studentima jednopredmetnog prijediplomskog studija Hrvatskog jezika i književnosti te studentima dvopredmetnih prijediplomskih studija.
Na početku predavanja kolegica Hudeček predstavila je Hrvatski terminološki portal. Riječ je o portalu koji okuplja suvremenu terminološku građu na hrvatskom jeziku, ali i mjestu na kojem se mogu naći prijevodi strukovnog nazivlja na engleskom i drugim stranim jezicima. Nakon toga studenti su dobili uvid u temeljne vrste terminoloških priručnika i različite ustroje rječničkih članaka u nekoliko relevantnih jednojezičnih i dvojezičnih strukovnih rječnika. Na kraju, kolegica Hudeček dala je osnovne smjernice za izradu dvojezičnog pojmovnika strukovnog nazivlja te niz korisnih leksikografskih savjeta i napomena.

Izvijestila:
dr. sc. Dubravka Kuna