Održano gostujuće predavanje “Gastarbajteri u socijalizmu”

Odsjek za povijest

Dr. sc. Josip Mihaljević s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu održao je 15. prosinca 2023. na Filozofskom fakultetu u Osijeku (P 40) gostujuće predavanje pod naslovom “Gastarbajteri u socijalizmu” u okviru izbornog kolegija Hrvatsko iseljeništvo u razdoblju prve i druge modernizacije koji se izvodi na drugoj godini diplomskog studija Povijesti.

Tijekom predavanja studenti su imali prilike spoznati uzroke, posljedice i okolnosti pojave ekonomskog iseljeništva u razdoblju jugoslavenskog socijalizma, kao i pojašnjenje termina “gastarbajtera”. Pritom je posebna pozornost poklonjena analizi reakcija jugoslavenske obavještajne službe (SDB-a) na tu masovnu pojavu, socijalnoj i teritorijalnoj strukturi ekonomskog iseljeništva te iseljeničkoj svakodnevici. Na koncu su izneseni zaključci o pozitivnim i negativnim ekonomskim i demografskim učincima iseljavanja u razdoblju jugoslavenskog socijalizma, uz aktualizaciju s trenutnim iseljeničkim valom, nakon čega je uslijedila i diskusija, tijekom koje su studenti predavaču uputili niz zanimljivih pitanja.

Održavanjem gostujućeg predavanja dr. sc. Mihaljevića ostvaren je dio ishoda učenja planiranih u okviru kolegija, poput raščlambe uzroka i posljedica iseljavanja iz hrvatskih zemalja u 20. st. te preispitivanja utjecaja hrvatskoga iseljeništva na društvena, politička, gospodarska i kulturna zbivanja u domovini.

izv. prof. dr. sc. Domagoj Tomas