Održano gostujuće predavanje Ivice Matičevića

Ivica Matičević, povjesničar hrvatske književnosti i književni kritičar, viši znanstveni suradnik, 25. travnja 2023. studentima 3. godine prijediplomskoga studija Hrvatskog jezika i književnosti održao je gostujuće predavanje pod naslovom Hrvatski dramatičar Josip Kosor i austrijski celebrity Stefan Zweig: kako iskoristiti književnog prijatelja!

Ivica Matičević

Ivica Matičević, povodom Dana hrvatske knjige pohvaljen za svoju knjigu Josip Kosor – Moj prijatelj Stefan Zweig. Nepoznata pisma Josipa Kosora Stefanu Zweigu, rabeći metodu biografizma, tijekom predavanja je studentima izložio faze i strategije svoga istraživačkog rada, književnopovijesni i društveni kontekst obaju autora, osobito uputio na disproporciju njihovih književnih geneza te pojasnio razloge i iznio povijest njihove komunikacije.

Interpretirajući pisma koja je Kosor upućivao Stefanu Zweigu, analizirao je put njegove književne afirmacije te okolnosti njegova uspjeha u europskome književnom kontekstu, problematizirajući pitanje svojevrsnog Zweigova mecenstva.

Svoje je izlaganje predavač potkrijepio fotografijama autora i pisama, a odgovarao je i na pitanja studenata o poticajima za bavljenje Kosorovim pismima.

Na završetku predavanja najavio je bavljenje novim korpusom Kosorovih pisama.

Tekst: Sanja Jukić