Održano gostujuće predavanje u okviru kolegija Poetički obzori Ive Andrića: Andrićev svijet: jedinstvo djela i kontinuitet ideja 25. travnja 2024.

Prof. dr. sc. Miloš Đorđević, profesor u miru, gostujuće predavanje osmislio je slijedeći temeljne rezultate istraživanja koje je objavio u istoimenoj monografiji.

Predavanje je podijelio u dva bloka:

1. Istočni i zapadni model priče
  2. Istočni i zapadni model kulture,

a s obzirom na to da je susret zamišljen kao razgovor, studenti su nekoliko dana prije gostujućeg predavanja zamoljeni da pripreme sadržaje nužne za uspješnu realizaciju predavanja (pojam priče, pojam kulture te su trebali pročitati prolog i epilog Travničke hronike, novelu Priča, kratku priču Priča iz Japana te Andrićev govor na dodjeli Nobelove nagrade O priči i pričanju). Ovakav oblik predstavljanja rezultata znanstvenih istraživanja pokazao se iznimno uspješnim jer je većina studenata aktivno sudjelovala u heurističkom razgovoru.

Ciljevi i zadaci gostujućeg predavanja komplementarni su ishodima učenja na predmetu Poetički obzori Ive Andrića, a s kulturološkog aspekta realizirani zadaci afirmativna su dopuna sadržajima ovoga kolegija.

Osijek, 30. travnja 2024.                                                                                                                                                                      Marica Liović