Osijek i Slavonija u memoarima Jelice Belović-Bernadzikovske

Odsjek za povijest

Poljski povjesničar Tomasz Jacek Lis s Jagiellonskog sveučilišta u Krakovu održao je 18. listopada 2023. gostujuće predavanje pod naslovom „Osijek i Slavonija u memoarima Jelice Belović-Bernadzikovske“. Predavanje je održano u sklopu kolegija Hrvatska povijest „dugoga“ 19. stoljeća. Lis je studentima predstavio život Jelice Belović-Bernadzikovske (1870. – 1946.), književnice, etnologinje i novinarke koja je u svojim tekstovima opisivala i osječko društvo kasnog 19. i ranog 20. stoljeća. Pritom, Lis se osvrnuo i na njezine memoare koji bi uskoro trebali biti objavljeni. Nakon predavanja uslijedila je rasprava o određenim aspektima ženske povijesti, rodnim odnosima u kasnom 19. stoljeću, suvremenoj historiografskoj produkciji posvećenoj biografijama istaknutih žena (Vilma Vukelić, Ivana Brlić-Mažuranić, Jagoda Truhelka i dr.) te teorijsko-metodološkim izazovima s kojima se istraživači suočavaju baveći se navedenim temama.