Pedagozi u kinu Urania

U ponedjeljak, 20. studenog 2023. studenti prve godine prijediplomskog i druge godine diplomskog dvopredmetnog studija pedagogije, uz nastavnike Odsjeka za pedagogiju prof. dr. sc. Mirka Lukaša i asistenticu dr. sc. Miju Filipov, pogledali su film “Razredni neprijatelj” (2013.) u kinu Urania. Riječ je o slovenskom filmu koji je 2014. predložen kao nacionalni kandidat za kategoriju Najbolji strani film na 86. dodjeli nagrade Oscar. Film, koji je temeljen na stvarnom događaju, tematizira sukob učenika jedne srednje škole s novim nastavnikom njemačkog jezika. Njihova međusobna netrpeljivost kulminira samoubojstvom jedne učenice, što predstavlja važan odgojni problem o kojemu moramo progovoriti. Navedeni film otvara mogućnosti analize pedagoški složenog slučaja, osobito u pogledu savjetovanja učenika, roditelja i učitelja nakon traumatičnog događaja. Uvidom u filmsku stvarnost i analizom prikazanog slučaja studenti razvijaju vještine rješavanja problema, kritičkog mišljenja i donošenja odluka u kompleksnim situacijama. Odlazak studenata pedagogije na navedenu projekciju ostvaren je u okviru nastave iz kolegija Osnove pedagogije i Metodika rada pedagoga II.

Dr. sc. Mia Filipov, asistentica