Pogledali smo predstavu “Teror” njemačkog autora Ferdinanda von Schiracha u sklopu kolegija Suvremena njemačka drama

U četvrtak, 28. ožujka 2024. studenti Ema Brzaj, Mia Ćorluka, Bruno Engelhart, Mia-Sofi Mišetić i Lorena Tomac pod vodstvom asistentice Iris Spajić posjetili su Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. U sklopu seminarske nastave kolegija Suvremena njemačka drama studenti su čitali ulomak iz drame Terror njemačkog autora Ferdinanda von Schiracha te pogledali izvedbu istoimene predstave nastale u koprodukciji s Hrvatskim kazalištem Pečuh. Drama i predstava Teror postavljaju moralna pitanja i potiču na duboko promišljanje. Glavna je tema sukob između moralne odgovornosti pojedinca i zaštite općeg dobra. Radnja je smještena u sudnicu gdje se vojni pilot suočava s optužbom za obaranje putničkog aviona kako bi spriječio teroristički napad. Publika na predstavi aktivno sudjeluje u donošenju sudske presude jer se na kraju svake izvedbe postavlja pitanje: osloboditi ili osuditi? Takav interaktivan pristup temi terorizma, etike i pravde čini predstavu izuzetno intrigantnom i potiče na kritičko promišljanje. Postoji nekoliko razloga zašto je ova predstava odabrana kao dio nastavnog programa kolegija Suvremena njemačka drama – tematska relevantnost, umjetnička kvaliteta i edukativna vrijednost. Tema terorizma i moralne dileme koje proizlaze iz nje izuzetno su važne u suvremenom društvu. Analizom ove predstave studenti imaju priliku produbiti svoje razumijevanje kompleksnosti ovih pitanja i njihova utjecaja na individualnu i društvenu razinu. Teror je izuzetno dobro napisana drama, što ne čudi s obzirom na to da je sâm autor ujedno i odvjetnik, i izvedena predstava koja kombinira napetost sudskog trilera s moralnom introspekcijom. Estetska vrijednost i izvedbena kvaliteta ove predstave pružaju studentima inspirativan primjer suvremene njemačke drame. Interaktivna priroda predstave potiče studente na aktivno sudjelovanje i analizu, potičući ih da razvijaju kritičko razmišljanje i interpretacijske vještine. Takav pristup omogućuje dublje razumijevanje teme i stilova suvremene njemačke drame.

Iris Spajić, asistentica