Posjet studenata Filozofskog fakulteta u Osijeku fonetičarki na HRT-u

Dana 20. 3. 2023. studenti Filozofskog fakulteta u Osijeku i doc. dr. sc. Alma Vančura posjetili su HRT, centar Osijek gdje su imali priliku vidjeti rad fonetičara. Posjet je realiziran u okviru kolegija Govorne vježbe engleskog jezika koji preko teorijskih spoznaja osvješćuje spoznaje o glasu, a praktičnim vježbama osnažuje i poboljšava glas i izgovor te uspoređuje osobitosti engleskog i hrvatskog jezika. Fonetičarka Željana Nenadić El Mourtada pokazala je studentima kako izgleda čitav proces realizacije novinarskih priloga, od osmišljavanja teme, odrađivanja zadatka, čitanja i montiranja priloga do same govorne izvedbe novinara/voditelja tijekom informativnog programa. Boraveći u studiju, studenti su mogli proći vježbe razgibavanja govornog spleta te vidjeti kako fonetičarka daje posljednje upute voditeljici dok vježba najave i to samo nekoliko minuta prije emitiranja uživo programa Županijske panorame. Studenti su spoznali da je govorna izvedba pred kamerom završni dio cjelokupne i opsežne pripreme koja uključuje  verbalne i neverbalne vježbe, ali isto tako da su u cijeli proces uključeni brojni suradnici koji pomažu da novinar/voditelj djeluje uvjerljivo i stručno. Važnost dobrog i pravilnog (iz)govora nikada se ne smije zanemariti!