Studenti Hrvatskoga jezika i književnosti u Muzeju Slavonije

Odsjek za hrvatski jezik i književnost

U petak, 24. studenoga 2023. održana je terenska nastava u sklopu kolegija Nova hrvatska književnost 1. Studenti druge godine jednopredmetnoga prijediplomskog studija Hrvatski jezik i književnost pod vodstvom su izv. prof. dr. sc. Dubravke Brunčić posjetili Muzej Slavonije i pogledali izložbu “MUO u Slavoniji – Slavonija u MUO”. Riječ je o izložbi zagrebačkoga Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba koji u suradnji s Muzejom Slavonije predstavlja u Osijeku predmete iz svoga fundusa. O postavu izložbe studente je upoznala povjesničarka umjetnosti i kustosica Muzeja Slavonije Gabrijela Odobašić.

Studenti su se prilikom posjeta upoznali s poviješću i ustrojem dvaju muzeja koji su utemeljeni u drugoj polovici 19. stoljeća, u razdoblju osnivanja brojnih hrvatskih nacionalnih kulturnih institucija. Kroz zanimljivo i vrlo instruktivno izlaganje kustosice Gabrijele Odobašić studenti su se informirali o “slavonskim vezama” Muzeja za umjetnost i obrt za čije su utemeljenje zaslužna dvojica slavonskih kulturnih mecena, povjesničar umjetnosti i kulturni djelatnik Isidor Kršnjavi koji je inicirao osnivanje Muzeja te biskup Juraj Strossmayer koji je donirao prve predmete za budući muzej. Potom su razgledali predmete iz različitih zbirki Muzeja, od slikarstva, kiparstva, tiskarstva, glazbenih instrumenata, tekstila, namještaja, stakla itd. U okviru terenske nastave studenti su tako imali priliku upoznati se, među ostalim, sa širim hrvatskim sociokulturnim prilikama u 19. stoljeću (umjetničkim stvaralaštvom, stilom življenja i društvenom svakodnevicom) i ujedno su mogli prosuditi ulogu kulturnih institucija u oblikovanju nacionalnih i regionalnih identiteta.

izv. prof. dr. sc. Dubravka Brunčić