Studenti Hrvatskoga jezika i književnosti u sklopu Festivala znanosti posjetili III. gimnaziju Osijek

U sklopu Festivala znanosti studente Hrvatskoga jezika i književnosti 23. travnja 2024. godine ugostili su učenici 1.e razreda III. gimnazije Osijek i njihova profesorica Dijana Šokčić. Ovogodišnja je tema bila Inteligencija, a na koji način su inteligencija i invaliditet povezani u umjetničkim prikazima istražile su studentice 3. godine preddiplomskog studija HJK: Klara Krnjić, Nela Gulam, Katarina Ivaniš, Josipa Dulić, Dorja Ivanović i Maja Borić, pod mentorstvom studenta 2. godine diplomskog studija Josipa  Aladrovića i prof.dr.sc. Kristine Peternai Andrić. Kroz radionicu temeljenju na predlošcima iz književnosti, filmova i TV-serija (Čudo, Monk, Šest vrana, Mindhunter, Joker…) učenici i studenti razgovarali su o tome da je invaliditet često obilježen stereotipima među kojima su slabost i nesposobnost, da društvo nerijetko ne vodi dovoljno brige te onemogućava osobe s invaliditetom, međutim, invaliditet može predstavljati i supermoć. Zaključili su da se protiv negativnih stereotipa treba boriti, da svi trebamo produbljivati empatiju i raditi na što širem prihvaćanju različitosti te da su otvorenost i znanje snažan alat u borbi protiv predrasuda i diskriminacije.