Studentica FFOS-a na konferenciji CECIIS 2023.

CECIIS (Central European Conference on Information and Intelligent System) znanstvena je europska konferencija o informacijskim i inteligentnim sustavima koja se održala u Dubrovniku od 20. do 22. rujna 2023. godine. Organizirali su je Fakultet za organizaciju i Informatiku u Varaždinu (FOI), Fakultet prometnih znanosti (FPZ), Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) te Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku (FERIT).

Ovogodišnja tema bila je Digital human, a na konferenciju su pozvani profesori, predavači, studenti i ostali stručnjaci kako bi svoje znanje mogli prenijeti na različite načine – u obliku radionica, poster-izlaganja, prezentacija istraživanja ili u obliku trominutnog govora (eng. pitch). Održavalo se 12 različitih sesija.

Na konferenciji je sudjelovala i studentica našega Fakulteta Donata Szombathelyi koja je, uz mentorstvo doc. dr. sc. Tomislava Jakopeca i doc. dr. sc. Josipe Selthofer, uspješno predstavila rad te rezultate istraživanja na temu The impact of using ChatGPT on employees of Croatian IT companies u sekciji Trendovi u softverskom inženjerstvu. Rad će uskoro biti objavljen u zborniku.

Konferencijski događaji bili su popraćeni radionicama, poster-izlaganjima i pitch govorima, a u večernjim satima pub-kvizovima te koktel-druženjima u dvorištu Studentskog doma Academia. U slobodnom je vremenu bio organiziran obilazak staroga dijela grada Dubrovnika (Pile) autobusima te vožnja brodom prema otoku Lokrumu, popularnom mističnome mjestu s predivnom florom i faunom, gdje se snimala poznata serija Igra prijestolja (eng. Game of Thrones).

Konferencija je završila okupljanjem sudionika uz koktele.

Ova vrlo lijepo organizirana konferencija proširila je obrazovne horizonte, produbila znanje iz područja softverskog inženjeringa te pojačala vještine komunikacije na engleskom jeziku. Bila je to sjajna prilika za spajanje teorije i prakse te za stvaranje mostova između stručnjaka i studenata iz različitih dijelova Europe. Prezentiranje na CECIIS-u bilo je izazovno, no i s vrijednim povratnim odgovorom. Kroz ovo iskustvo, osim stručnog rasta, izgradile su se i trajne prijateljske veze s kolegama iz različitih zemalja (Poljska, Slovačka, Turska, Hrvatska). Dubrovnik je bio idealna kulisa za ovu konferenciju, pružajući ne samo intelektualnu inspiraciju, već i nezaboravne trenutke u predivnom okruženju.

Donata Szombathelyi i doc. dr. sc. Tomislav Jakopec

Fotografije: Tomislav Jakopec