Susret s članovima udruga Aktivni umirovljenici Osijek i Sindikat umirovljenika Hrvatske Osijek

Odsjek za pedagogiju

Studenti prve godine diplomskog studija Pedagogije u okviru seminarske nastave iz kolegija Andragogija i ovaj semestar suradnički pišu priručnik za gerontogoški rad s osobama treće životne dobi. Riječ je o nastavku projekta započetog prošle akademske godine, u okviru kojega su studenti sada druge godine diplomskog studija Pedagogije pripremili polovicu priručnika. Idejni poticaj za nastanak priručnika dala je izv. prof. dr. sc. Renata Jukić, koja je s asistenticom Mijom Filipov razradila detalje oko strukture studentskih aktivnosti i konceptualizacije priručnika. Priručnik započinje teorijskim dijelom, u kojemu se donosi pregled literature i istraživanja posvećenih aktualnim pitanjima vezanima za treću životnu dob: psihosocijalne odlike osoba treće životne dobi, kvaliteta života osoba treće životne dobi, učenje u trećoj životnoj dobi i slično. Ove će godine studenti dopuniti teorijski dio priručnika poglavljima o razlikama između andragogije i gerontogogije te o strukturiranju slobodnog vremena osoba treće životne dobi, s posebnim naglaskom na primjerima dobre prakse. Nakon teorijskoga teksta slijede priprave radionica, koje čine većinu priručnika te koje predstavljaju praktičnu potkrjepu teorijskog dijela. Neke su teme radionica Osobe treće životne dobi i kućni ljubimci, Tjelesna aktivnost u trećoj životnoj dobi, Zdrave prehrambene navike u trećoj životnoj dobi te Kreativnost i igra u trećoj životnoj dobi. Studenti su samostalno mogli odlučiti hoće li pisati teorijski dio priručnika ili će raditi na pripremi i provedbi radionica s umirovljenicima. Ove su godine svi studenti, koji su se opredijelili za radionice, odlučili provesti ih s ciljanim korisnicima umjesto simulirati provedbu radionica s kolegama na nastavi. Kako bi studenti počeli s pripremom radionica, organizirali smo inicijalni susret sa suradnicima iz umirovljeničkih udruga na seminarskoj nastavi u utorak, 7. ožujka 2023. Riječ je o predstavnicima udruga Aktivni umirovljenici Osijek (Branka Kifer i Terezija Novoselić) i Sindikat umirovljenika Hrvatske Osijek (Mato Obradović i Miroslava Rađenović). Umirovljenici su nas upoznali s radom svojih udruga i sa strukturom svog slobodnog vremena. Naglasili su važnost zajedništva i osjećaja pripadnosti kao saveznika u borbi protiv osjećaja samoće kao sve češćeg problema osoba treće životne dobi. Također, istaknuli su pozitivno iskustvo naše prošlogodišnje suradnje te poručili da se vesele čuti „kako mladi misle“. Pozivamo i ostale studente koji su zainteresirani za sudjelovanje na radionicama s članovima umirovljeničkih udruga da se pridruže našim budućim aktivnostima i pripremi praktičnog priručnika usmjerenog na boljitak osoba treće životne dobi.