Terenska nastava studenata diplomskog studija Engleskog jezika i književnosti

Odsjek za engleski jezik i književnost

U sklopu kolegija Psiholingvistika koji se izvodi na diplomskom studiju Engleskog jezika i književnosti 15 je studenata s profesoricom Anom Werkmann Horvat 4. i 5. prosinca 2023. posjetilo Zagreb.
Prvi je dan terenske nastave bio posvećen znanstvenim projektima te smo slušali tri predavanja na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Prvo je predavanje održala dr. sc. Lana Hudeček s Instituta koja je govorila o izradi prvoga hrvatskog mrežnog rječnika Mrežnika. Studente je zanimao sam proces izrade rječnika, kao i mogući problemi na koje su istraživači naišli tijekom projekta. Drugo je predavanje održala prof. dr. sc. Anita Peti Stantić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a studentima je govorila o svom završenom Zakladinom projektu MEGAHR u okviru kojeg je nastala prva hrvatska psiholingvistička baza. Iznimno je bilo zanimljivo čuti kako nastaje ideja za znanstveni projekt, kako izgleda provedba te rezultati. Posljednje je predavanje održala dr. sc. Kristina Despot s Instituta koja nam je govorila o svom završenom projektu MetaNet.HR. Studentima je posebno bilo zanimljivo čuti o eksperimentalnom radu vezanom uz metaforički jezik u raznim jezicima, kao i o krajnjim rezultatima samog projekta.
Drugi smo dan posjetili Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet gdje nas je dočekala izv. prof. dr. sc. Gordana Hržica s Odsjeka za logopediju koja nas je upoznala s radom Fakulteta. Posebno je bilo zanimljivo čuti o istraživanjima dvojezičnosti s obzirom na fokus našeg studija. Nakon toga smo posjetili Laboratorij za psiholingvistička istraživanja gdje su nas ugostili prof. dr. sc. Marijan Palmović, izv. prof. dr. sc. Kristina Cergol i dr. sc. Eva Pavlinušić Vilus. Ondje smo saznali više o metodama o kojima smo već govorili na nastavi, a nismo ih imali prilike vidjeti uživo. Članovi Laboratorija pokazali su nam kako se provode elektroencefalografska mjerenja, tj. mjerenja evociranih potencijala, te su nas upoznali sa svojim istraživanjima u kojima koriste tu metodu. Imali smo prilike probati metodu mjerenja pokreta očiju (eng. eye-tracking) pri čemu je Lovro čitao tekst (vidi slike), a mi smo pratili pokrete njegovih očiju. Profesor Palmović govorio nam je o svom novom projektu te različitim istraživanjima u kojima koriste tu metodu.
Sva su predavanja bila zanimljiva i motivirajuća, a na obje smo se institucije osjećali više nego dobrodošli te se zahvaljujemo našim domaćinima na trudu i vremenu.