U potrazi za tajnom Elene Ferrante

U četvrtak, 30. studenog 2023., održano je drugo popularno-znanstveno događanje u sklopu 12. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta u Osijeku. Ana Badurina, nagrađivana književna prevoditeljica i viša lektorica na Odsjeku za talijanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, održala je predavanje „Elena Ferrante, genijalna spisateljica“.

Premda o Eleni Ferrante kao osobi iza svjetskih književnih uspješnica ne znamo mnogo, njezine knjige govore i više nego dovoljno. Unatoč međunarodnim pokušajima pronicanja u misterij njezina identiteta, spisateljica je i dalje nepoznanica sa stavom da kvalitetnoj literaturi nije potrebna promocija da bi pronašla svoje čitatelje, a što globalni odjek njezinih tekstova i potvrđuje. Napuljska tetralogija Genijalna prijateljica (Profil knjiga, 2016.–2018.) te samostalni romani Dani zaborava (2015.), Mučna ljubav (2019.), Lažljivi život odraslih (2020.) i Mračna kći (2021.), od kojih su prvi i potonji naslovi dobili svoje (holivudske) ekranizacije, već su godinama predmet razgovora u akademskim, knjiškim i klupskim krugovima, ali i svakodnevnim razgovorima. Duboko intimnim prikazima ženskih tema – potrage za identitetom i samoostvarenjem, majčinstva, prijateljstva, izdaje, napuštanja i pomirenja – Ferrante podjednako zaokuplja i fascinira žensku i mušku, stariju i mlađu, visokoobrazovanu i široku publiku.

Ana Badurina, njezina hrvatska prevoditeljica i prije svega strastvena čitateljica koja je Ferranteine izvorne talijanske tekstove preporučila hrvatskim izdavačima davno prije nego što je na njima počela raditi, povod tomu vidi u bolno iskrenom, pa čak i surovom prikazu ženskih, majčinskih, bračnih i prijateljskih odnosa te Ferranteinu genijalnom stilu koji istodobno uspijeva obuhvatiti širu političku, ekonomsku i društvenu situaciju poslijeratne Italije te nijansirane unutarnje svjetove svojih (anti)junakinja. Nadalje uspjeh Ferranteinih knjiga moguće je pripisati njezinu spajanju tzv. niske, žanrovske književnosti i gotovo stereotipnih motiva, poput žene i majke koju muž ostavlja zbog mlađe i djevojke koja nastoji razotkriti tajnu svoje pokojne majke, s visokom književnošću koja ne daje odgovore, već ponire u dubinu likova i odnosa. Borba spisateljice protiv čvrsto zadanih književnih okvira rezonira s borbom njezinih junakinja s društvenim očekivanjima od žena, što sve pridonosi aktualnosti njezinih tema i čitateljskom poistovjećivanju s tekstovima.

Na kraju predavanja razvila se neizbježna rasprava o indicijama koje upućuju na muški, odnosno ženski identitet iza pseudonima Elene Ferrante, ali i o njezinim temama, potvrđujući enigmatičnu talijansku spisateljicu kao predmet još mnogih budućih rasprava. Tako je zaključeno drugo popularno-znanstveno predavanje 12. ciklusa Otvorenog četvrtka, a treće će uslijediti sredinom prosinca.

Tekst: Jelena Pataki Šumiga, suvoditeljica Otvorenog četvrtka

Fotografije: Stefan Zundanović