Završni skup studenata pedagogije i osječkih umirovljenika

Odsjek za pedagogiju

Završni skup studenata pedagogije i umirovljenika iz udruga Aktivni umirovljenici Osijek i Sindikat umirovljenika Hrvatske Osijek održan je u srijedu, 29. svibnja 2024. u obnovljenoj Velikoj svečanoj dvorani Filozofskog fakulteta Osijek s početkom u 14 sati. Na skupu je predstavljen ovogodišnji doprinos studenata I. godine diplomskog studija Pedagogije zbirci gerontogoških radionica, koja ulazi u posljednju fazu uređivanja. Na zbirci su dr. sc. Mia Filipov, asistentica i izv. prof. dr. sc. Renata Jukić surađivale sa studentima Pedagogije ak. god. 2021./2022., 2022./2023. i 2023./2024. u okviru kolegija Andragogija. Završni skup s umirovljenicima pozdravnim je govorom otvorio pročelnik Odsjeka za pedagogiju prof. dr. sc. Goran Livazović, nakon kojega se okupljenima obratila predmetna asistentica dr. sc. Mia Filipov. Asistentica je prvotno objasnila motivaciju za nastanak zbirke gerontogoških radionica te ciljeve seminarske nastave iz kolegija Andragogija: 1) osposobiti buduće pedagoge za rad s osobama treće životne dobi i 2) doprinijeti kvaliteti života osoba treće životne dobi. Asistentica je potom okupljenima retrospektivno prikazala ostvarene zajedničke aktivnosti umirovljenika i studenata, koje su uključivale osam gerontogoških radionica i dva neformalna susreta kod domaćina umirovljenika. Nakon toga sudionici skupa podijelili su se u više skupina sačinjenih od umirovljenika i studenata. Ova je aktivnost za cilj imala ponuditi povratne informacije o ostvarenim aktivnostima te ideje kako nastaviti pružati podršku studentima Pedagogije pri izgradnji profesionalnih kompetencija za rad sa starijim osobama. Također, bilo je važno čuti i zamisli sudionika skupa o tome kako doprinijeti slobodnom vremenu starijih osoba, a posebice o ulozi pedagoga u tom procesu. Skup su moderirale studentice II. godine diplomskog studija Pedagogije Katarina Mikulić i Lucija Mustač, a na kraju skupa dodijeljene su zahvalnice umirovljenicima i studentima za ostvarene aktivnosti. Sudionici skupa, i oni stariji i mlađi, iskazali su veliko zadovoljstvo ostvarenim radionicama i ponudili smjernice za daljnju suradnju, kojoj se ponajviše vesele zbog međugeneracijskog druženja.