Gostujuće predavanje na Odsjeku za povijest: “Osmansko razdoblje u mađarskoj historiografiji i u povijesnom sjećanju”

Odsjek za povijest

Na Odsjeku za povijest će 24. travnja 2025. godine u 12:20 u učionici 62 u sklopu kolegija „Hrvatska povijest ranog novog vijeka“ gostujuće predavanje održati dr. sc. Szabolcs Varga, povjesničar zaposlen u Institutu za povijesne znanosti Istraživačkog centra za humanističke znanosti u Budimpešti, s temom predavanja „Osmansko razdoblje u mađarskoj historiografiji i u povijesnom sjećanju“.

Kraljevine Ugarska i Hrvatska živjele su u državnoj zajednici od 1102. do 1918. godine, te su zajedno vodile borbu protiv Osmanskog Carstva u 16. i 17. stoljeću. Zbog toga se, primjerice, članovi obitelji Zrinskih, Franjo Frankopan i Nikola Jurišić, koji su sudjelovali u borbama protiv Osmanlija, danas u obje zemlje slave kao heroji. Unatoč zajedničkoj sudbini, mađarska i hrvatska historiografija različito ocjenjuju osmansko razdoblje. Predavanje će se baviti razlozima i razlikama, kao i pitanjem utjecaja historiografske interpretacije na mađarsko povijesno sjećanje. Danas, naime, u Mađarskoj postoji pozitivna slika o osmanskom razdoblju, dok se habsburška dinastija, koja je vladala zemljom od 1526. do 1918. godine, ocjenjuje izrazito negativno. U Hrvatskoj se, međutim, situacija razvijala drugačije te je slika o osmanskom razdoblju i dalje ostala negativna.

Dr. sc. Szabolcs Varga je povjesničar zaposlen u Institutu za povijesne znanosti Istraživačkog centra za humanističke znanosti u Budimpešti. Bavi se poviješću Mađarske tijekom ranoga novog vijeka i modernog razdoblja. Autor je brojnih knjiga i članaka, među ostalim i o temama vezanima za područje Hrvatske i Slavonije u spomenutim povijesnim razdobljima.