Filozofski fakultet u Osijeku raznožanrovskim se programom uključio u ovogodišnju manifestaciju Noć knjige ne bi li studente i zainteresiranu javnost podsjetio na svekoliku važnost medija knjige i čitanja.
Cjelodnevni program, zahvaljujući koordinaciji voditeljice Kristine Kiš, odvijao se u fakultetskoj knjižnici gdje se organiziralo cjelodnevno slušanje audio knjiga Životinjska farma Georgea Orwella na hrvatskom, njemačkom, engleskom i mađarskom jeziku uz popratne vizualne sadržaje.
Javnost i studente privuklo je i cjelopopodnevno događanje Životinjsko carstvo riječi: simbolika i značaj životinja kroz književnu povijest autora dr. sc. Tamare Zadravec, predavačice i Borne Petrovića, studenta 2. godine sveučilišnog diplomskog dvopredmetnog studija Informatologija i Engleski jezik i književnost, nastavnički smjer, koji su posterom predstavili simboliku životinjskih likova u kanonskim naslovima svjetske književnosti te pružili priliku posjetiteljima da testiraju svoje znanje na tu temu i u edukativnom kvizu.
Studenti prijediplomskog studija njemačkog jezika i književnosti Lukas Bičvić, Ema Brzaj, Bruno Engelhart, Karlo Biruš, Lara Fabjan, Ivana Grgić, Laura Horvat, Lea Kaselj, Sara Hes, Zah Jambrešić, Max Pavlica pod mentorstvom nositeljice kolegija izv. prof. dr. sc. Sonje Novak u sklopu kolegija Fantastična književnost njemačkog govornog područja u programu pod nazivom (Est)Etika životinjskih likova u književnosti njemačkog govornog područja iznijeli su rezultate istraživanja književnih tekstova koji sadrže likove, odnosno motive životinja te je održana vođena rasprava na temelju pročitanoga.
U sklopu manifestacije Noć knjige na FFOS-u uprizoren je i ulomak iz bajke Mačak u čizmama Ludwiga Tiecka (Der gestiefelte Kater, 1797.), koji je s njemačkoga na hrvatski jezik preveo i prilagodio prof. dr. sc. Vladimir Karabalić. Izvedbu pod naslovom O mačkama i ljudima režirali su Marijan i Nikolina Josipović iz KD-a Susret, a glumili su Lukas Bičvić, Karlo Biruš, Bruno Engelhart, Nikolina Josipović i Petra Rosandić.
Studenti prijediplomskog i diplomskog jednopredmetnog studija Hrvatskog jezika i književnosti Ivona Martić, Fran Klarić, Dorijan Krajinović, Katarina Ljubić, Anja Gavrilović, Ela Liović i Matea Krijan pod mentorstvom dr. sc. Ivane Buljubašić Srb, više asistentice, predstavili su poetiku Danijela Dragojevića, osobito onaj njezin dio koji je motivski i diskurzivno usmjeren životinjama. Studentska čitanja izabranih pjesama u kojima Dragojević ponajbolje diskurzivira svoj bestijarij popraćena su pljeskom podrške.
Završno događanje Noći knjige na FFOS-u bilo je predavanje prof. dr. sc. Perine Meić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru pod naslovom Izvedba Marinkovićeve Glorije u Mostaru o kontroverznoj, ali i nagrađivanoj predstavi Glorija prema drami Ranka Marinkovića u režiji Rahima Burhana, izvedenoj 1990. godine u Mostaru. U dinamičnom je predavanju profesorica Meić predstavila kronologiju svoga istraživanja, odnosno faktografiju potrage za teško dostupnim informacijama o predstavi te ponudila pokušaj rekonstrukcije Burhanove kazališne poetike u Gloriji prema recepcijskim izvorima iz tog vremena.
Interes za programe ovogodišnje Noći knjige FFOS-a pokazao je kako poticanje na čitanje te na raspravu o statusu i značaju knjige u suvremenom društvu itekako nailazi na plodno čitateljsko tlo.
Osobito raduju nastavničke inicijative i studentski angažmani te se na krilima tih kreativnih suradnji radujemo sljedećoj Noći knjige!
Fotografije: Marko Banić, Reroot