Najava održavanja međunarodnog znanstvenog i stručnog skupa Komunikacija i jezik V.

Katedra za mađarski jezik i književnost

Najava održavanja međunarodnog znanstvenog i stručnog skupa Komunikacija i jezik V u organizaciji Katedre za mađarski jezik i književnosti i Mađarske državne agencije za prevođenje i ovjeru prijevoda d.d.

Katedra za mađarski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku već peti put u kontinuitetu svake neparne godine organizira međunarodni znanstveni i stručni skup pod nazivom Komunikacija i jezik V. Ovogodišnji skup održat će se u prostorijama Filozofskog fakulteta u Osijeku 1. i 2. prosinca 2023. godine. U okviru konferencija Katedre za mađarski jezik i književnost uvijek je značajno mjesto zauzimalo i prevođenje, a zahvaljujući kolegama s Katedre, koji se većinom i sami aktivno bave raznim oblicima prevođenja, razvila se i plodna suradnja s Mađarskom agencijom za prevođenje i ovjeru prijevoda (Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda) u Budimpešti. Upravo je iz te suradnje rođena ideja o održavanju zajedničke konferencije u Osijeku koja bi ugostila eminentne stručnjake iz akademske zajednice i aktivne prevoditelje i tumače s istaknutim postignućima u struci, a tematski bi pak obuhvatila aktualne probleme te nudila rješenja u radu prevoditelja i tumača, ali isto tako i u obrazovanju budućih kolega u struci.

Ove je godine glavna tema skupa Inovacije i jezično posredovanje, a u dva dana skupa sudjelovat će mnogi stručnjaci s područja znanosti o prevođenju i vrsni stručnjaci s tržišta rada, prevoditelji koji će svojim iskustvom dati dodatnu edukativnu komponentu čime će profitirati ne samo kolege koji se bave prevođenjem već i studenti na pragu prevoditeljske karijere.

Na skupu će biti predstavljen i zbornik radova s prethodnog skupa održanog 2021. godine pod nazivom Nyelvi közvetítés a Kárpát-medencében a pandémia idején (Jezično posredovanje u Karpatskom bazenu u vrijeme pandemije), a najavljeno je i osnivanje međunarodne mreže prevoditeljskih studija te radionice i drugi kulturni programi.

Organizatori skupa srdačno očekuju sve zainteresirane.

Program: HR_PROGRAM KJ5 (1)

Knjiga sažetaka: Knjiga sazetaka final