O nakladi

Sveučilišna nastavna i znanstvena djelatnost usko je vezana uz nakladništvo još od kasnoga srednjeg vijeka, kada su studenti kupovali ili sami prepisivali skripte uz koje su lakše pratili predavanja. Srednjovjekovna se povijest knjige u tom smislu i dijeli na samostansko i svjetovno razdoblje, a upravo je konsolidacija sveučilišta razdjelnica među njima. Gutenbergov izum tiska pomičnim slovima zatekao je stoga već razvijeno sveučilišno nakladništvo, no mogućnosti koje je pružio, posebice nova geografija knjige koja je podrazumijevala cirkulaciju priuštivih i istovjetnih tiskanih kopija znanstvenih radova diljem Europe čime su znanstvenici po prvi put dobili priliku da međusobno uspoređuju i nadograđuju rezultate svoga rada rezultirale su drugačijom, učinkovitijom znanstvenom komunikacijom i naposljetku znanstvenom revolucijom karakterističnom za razdoblje novog vijeka. Današnja se znanstvena komunikacija još uvijek primarno temelji na nakladničkim proizvodima poput znanstvenih monografija, časopisa i baza podataka znanstvenih radova, a nakladnici s tog područja po brojnim su pokazateljima lideri svoje struke.

Odnos sveučilišta i nakladništva nije mogao biti drugačiji ni u Osijeku, gdje se već od 18. stoljeća tiskaju knjige povezane s akademskim radom. Prethodnice današnjeg Filozofskog fakulteta, Pedagoška akademija i Pedagoški fakultet, povremeno su tiskale svoja izdanja, a nakon utemeljenja Filozofskog fakulteta nakladnička djelatnost postaje redovna i usustavljena pratilja nastavnog i znanstvenog rada. Filološkim raspravama, koja su isprva dominirala, uskoro su se pridružila izdanja s područja povijesti, pedagogije, filozofije, psihologije, informacijskih znanosti itd.

Današnja produkcija Filozofskog fakulteta obuhvaća 10 do 20 novih monografskih publikacija godišnje, zbornike radova od kojih neki, poput Krležinih dana u Osijeku izlaze u kontinuitetu preko 30 godina, znanstvene časopise indeksirane u uglednim bazama uključujući WoS i Scopus te naposljetku brojne studentske i prigodne publikacije.

Od 2023. godine Filozofski fakultet razvija projekt FFOS e-naklada želeći pružiti slobodan pristup cjelovitim sadržajima sveučilišnih udžbenika, znanstvenih monografija i zbornika radova objavljenih tijekom 35 godina nakladničke djelatnosti. E-naklada izraz je predanosti Filozofskog fakulteta načelima otvorenog pristupa i otvorene znanosti budući da Filozofski fakultet u Osijeku kao javna visokoškolska ustanova i nakladnik smatra obavezom rezultate svoga rada prezentirati cjelokupnoj javnosti i kontinuirano nastojati na  povećanju vidljivosti istraživačkog rada svojih zaposlenika i autora.