Održan Festival znanosti (fotografije)

Od 5. do 10. svibnja Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku sudjelovao je u obilježavanju nacionalnog Festivala znanosti, manifestacije kojoj je cilj popularizacija znanosti i približavanje znanstvenih tema široj javnosti, a ovogodišnja tema bile su mreže.

U organizaciji su sudjelovali djelatnici i studenti Filozofskog fakulteta te učenici osnovnih i srednjih škola, kao i djeca iz dječjih vrtića. Ukupno je u Osijeku i okolici pripremljeno 400 aktivnosti, a Festival se, osim u Osijeku, održavao i u Đakovu, Našicama, Orahovici, Požegi, Slavonskom Brodu, Vinkovcima, Bakru te po prvi puta i u inozemstvu – u njemačkom Vilshofenu.

Posebno bogat program pripremljen je na FFOS-u, gdje su se održale brojne aktivnosti. Dana 5. 5., u ponedjeljak, Jasmina Tomašić Humer i Ana Babić Čikeš održale su predavanje “U mreži neetičnog ponašanja: perspektiva studenata i nastavnika” koje je bilo posvećeno temi varanja u akademskom kontekstu, s naglaskom na etičke dileme, uzroke i posljedice takvog ponašanja za pojedinca, instituciju i društvo. Nakon toga je Ana Kurtović održala predavanje “Zaštita mentalnog zdravlja”  koje je bilo usmjereno na važnost razumijevanja mentalnog zdravlja kao dijela cjelokupnog zdravlja, na tumačenje čestih zabluda te na naglašavanje svakodnevnih strategija samopomoći i otpornosti na stres.

Dana 6. 5., u utorak, Dubravka Brunčić održala je predavanje “Obiteljske veze i pamćenje osječke prošlosti u romanu Unterstadt Ivane Šojat” u kojemu se analiziralo kako roman kroz sudbine četiriju generacija žena prikazuje povijest Osijeka i slavonskih Folksdojčera kao zajednice pamćenja, naglašavajući prostorne i identitetske dimenzije sjećanja. Nakon toga je radionica “Mreže učenja: uloga višestrukih inteligencija” pod vodstvom Senke Žižanović upoznala studente s teorijom Howarda Gardnera o višestrukim inteligencijama te ih potaknula na samorefleksiju o vlastitim načinima učenja i razvoju različitih kognitivnih sposobnosti. Istoga je dana održana i radionica “Transmedijalna mreža priče”, koju su pripremili Klara Krnjić i studenti, a koja se bavila načinima na koje različiti mediji, poput knjiga, filmova, radiodrama i videoigara, zajedno sudjeluju u razvoju priče, stvarajući složene narativne mreže koje nadilaze izvorni tekst.

Dana 7. 5., u srijedu, održano je predavanje “Budućnost ‘generacije Z’ u mreži prava, politike i geopolitike” Tomislava Dagena koji je istaknuo važnost pravne i političke pismenosti mladih te pozvao učenike koji su prisustvovali predavanju na aktivno građanstvo u kontekstu suvremenih izazova vezanih uz slobodu izražavanja, privatnost i globalna politička kretanja. Nakon toga je održano predavanje “U prevodilačkom ringu” koje su održale Mirna Čubranić, Patricija Horvat i Jelena Pataki Šumiga, a koje je bilo usmjereno na izazove, strategije i praktične primjere iz prevodilačke prakse, prikazujući prevoditeljski proces kao dinamičan i često zahtjevan “dvoboj” s jezičnim i kulturnim razlikama.

Dana 8. 5., u četvrtak, održalo se zadnje predavanje na FFOS pod nazivom “Kako nastaju društvene mreže i kako utječu na nas – spoznaje iz znanosti o mrežama” koje je održao Damir Marinić, a bavilo se principima oblikovanja i funkcioniranja društvenih mreža te njihovim utjecajem na ponašanje, komunikaciju i odnose među ljudima iz perspektive znanosti o mrežama.

Tjedan znanosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku pokazao je koliko znanstveni rad može biti blizak stvarnom životu kada se otvori prema javnosti. Kroz predavanja, radionice i izložbe studenti i nastavnici predstavili su znanost kao prostor dijaloga, preispitivanja i suradnje – umrežili su ideje, discipline i generacije. Upravo ta otvorenost i uključenost u prijenosu znanja potvrđuje da znanost ne pripada samo učionicama i posebnim institucijama, već svima nama.

Dora Bukovac