Dana 24. travnja 2025. od 12:20 do 14:00 u prostoriji 62 u sklopu nastave iz obveznoga kolegija “Hrvatska povijest ranog novog vijeka” za studente druge godine dvopredmetnoga prijediplomskog studija Povijesti i za sve druge zainteresirane studente i zaposlenike Fakulteta predavanje je održao dr. sc. Szabolcs Varga, povjesničar zaposlen u Institutu za povijesne znanosti Istraživačkog centra za humanističke znanosti u Budimpešti.
Naslov predavanja bio je Osmansko razdoblje u mađarskoj historiografiji i u povijesnom sjećanju. Predavač je održao predavanje na temelju vlastitih višegodišnjih bavljenja tom temom i na osnovi istraživanja pisanih izvora o razdoblju osmanske vlasti na području današnje Hrvatske i Mađarske tijekom ranoga novog vijeka, kao i na osnovi istraživanja historiografske produkcije o navedenim temama u kasnijim razdobljima. Tijekom predavanja je predavač opisivao kako je osmansko razdoblje prikazivano u historiografskim djelima i kakav je trag ostavilo u povijesnom sjećanju. Danas, naime, u Mađarskoj postoji pozitivna slika o osmanskom razdoblju, dok se habsburška dinastija, koja je vladala zemljom od 1526. do 1918. godine, ocjenjuje izrazito negativno. U Hrvatskoj se, međutim, situacija razvijala drugačije te je slika o osmanskom razdoblju i dalje ostala negativna. Nakon vrlo zanimljivoga predavanja studenti i prisutni nastavnici su gostu predavaču postavili nekoliko pitanja.
Dr. sc. Szabolcs Varga je povjesničar zaposlen u Institutu za povijesne znanosti Istraživačkog centra za humanističke znanosti u Budimpešti. Bavi se poviješću Mađarske tijekom ranoga novog vijeka i modernog razdoblja. Autor je brojnih knjiga i članaka, među ostalim i o temama vezanima za područje Hrvatske i Slavonije u spomenutim povijesnim razdobljima.
izv. prof. dr. sc. Anđelko Vlašić