Prof. dr. sc. Sanda Erdelez – dobitnica prestižne nagrade ”Utjecajne hrvatske žene”

Odsjek za informacijske znanosti

Mreža Hrvatskih Žena profesorici Sandi Erdelez dodijelit će prestižnu nagradu ”Utjecajne hrvatske žene” na Međunarodni dan žena, 8. ožujka, 2024. godine, u Zagrebu.

Croatian Women’s Network™/Mreža Hrvatskih Žena (www.CroatianWomensNetwork.org) globalna je platforma koja pomaže napredovanju i osnaživanju žena. Povezuje ugledne žene hrvatskoga podrijetla diljem svijeta, potiče mentorstvo mlađih te suradnju žena različitih zanimanja iz svih dijelova svijeta. Mreža prepoznaje vodstvo, inovativnost i utjecaj žena u društvu, a nagrade dodjeljuje od 2016. ženama koje mijenjaju stereotipe i pomiču granice.

O dobitnici:
Dr. Sanda Erdelez redovna je profesorica i dekanica na Fakultetu za knjižnične i informacijske znanosti na Sveučilištu Simmons u Bostonu, SAD. Nakon što je diplomirala i magistrirala na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku, doktorirala je 1995. godine kao Fulbrightova stipendistica iz područja informacijskih znanosti na Sveučilištu Syracuse, SAD. Istraživački rad dr. Erdelez usmjeren je na informacijsko ponašanje, interakciju čovjeka s računalom i upotrebljivost informacijskih sustava u online okruženjima. Objavila je više od 180 znanstvenih radova, a za svoj znanstveni rad svjetsko udruženje informacijskih stučnjaka (ASIS&T SIG USE) dodijelilo joj je 2015. godine Nagradu za izuzetan doprinos istraživanju informacijskog ponašanja. Dr. Erdelez trenutno predsjeda međunarodnom organizacijom iSchools, a znanstveno je angažirana i u hrvatskoj akademskoj zajednici. Već duži niz godina sudjeluje u znanstvenim projektima na temu informacijskog ponašanja i knjižničnih usluga za osobe s demencijom, a ak. godine 2023./2024. boravila je u okviru Fulbrightovog specijalističkog programa na Odsjeku za informacijske znanosti Sveučilišta u Osijeku.