Tjedan psihologije 2025.

Tjedan psihologije već 18. godinu zaredom obilježava se diljem Hrvatske, promičući svijest o mentalnom zdravlju i važnosti psihologije u svakodnevnom životu. Psihos s ponosom nastavlja svoju tradiciju sudjelovanja u ovom nacionalnom događanju te ove godine organizira raznovrsne aktivnosti od 17. do 26. veljače. Zbog velikog interesa studenata i svježeg početka ljetnog semestra, program smo proširili kako bismo pružili još više prilika za učenje, raspravu i zajedničko promišljanje o psihološkoj dobrobiti! Ovogodišnja tema Čuvajmo mentalno zdravlje poziva nas da zastanemo i razmislimo – kako se brinemo o sebi, kada zanemarujemo vlastitu dobrobit i tko su oni koji se s mentalnim izazovima suočavaju u tišini. Pritisci svakodnevice, društvena očekivanja, nesigurnost i manjak podrške mogu nas iscrpiti, a da toga nismo ni svjesni. Zato smo osmislili dinamičan program koji otvara prostor za razgovor, učenje i povezivanje. Kroz predavanja, radionice i interaktivne aktivnosti, istražujemo što oblikuje naše mentalno zdravlje – od generacijskih izazova i rodnih razlika do uloge zajednice i povezanosti tijela i uma. Cilj nam nije samo pružiti odgovore, već postaviti prava pitanja, potaknuti dijalog i osnažiti pojedince da aktivno brinu o vlastitoj psihološkoj dobrobiti.

Program događanja

17. veljače u 18.00 – Webinar Mentalno zdravlje muškaraca

Predavači: Davor Dubravić, mag. psych., Mario Zulić, mag. psych.; udruga Nepopularna psihologija
Webinar otvara temu muškog mentalnog zdravlja, razbija mitove i potiče dijalog o izazovima s kojima se muškarci suočavaju.

20. veljače u 18.00 – Panel rasprava Zašto je važno razgovarati o suicidu?

Panel u organizaciji Udruge PLANTaža okupit će stručnjake i mlade koji će otvoriti dijalog o jednoj od najvažnijih, ali često prešućivanih tema mentalnog zdravlja – prevenciji i podršci osobama u kriznim situacijama. U raspravi sudjeluju Drago Hedl, autor knjige Matija, Zvončica Kučanda, dipl. psiholog i gestalt psihoterapeut, i Danijela Drakula, psihologinja, obje članice Društva za psihološku pomoć Sunce. Panelu će se pridružiti i Sonja Jurić, studentica druge godine psihologije i članica udruge Psihos, dok će razgovor moderirati Darija Walter.

22. veljače u 10.00 – Mali trk

Rekreativno i opušteno trčanje od 3 km kao podsjetnik na važnost tjelesne aktivnosti u očuvanju mentalne dobrobiti. Ovaj događaj ujedno najavljuje tradicionalnu utrku Trčimo za mentalno zdravlje koja će se održati 11. listopada 2025.

24. veljače u 16.30 – Predavanje u Obiteljskom centru Obiteljska medijacija pod povećalom

Predavači: Martina Špaček, dipl. psih.-prof., univ. spec. clin. psych., Sarah Sarić, dipl. psih.-prof., Miro Maćešić, mag. psych.
Predavanje o ulozi obiteljske medijacije u rješavanju konflikata i jačanju međuljudskih odnosa.

25. veljače u 18.30 – Psihološko kino: Samo kad se smijem

Analiza: dr. sc. Damir Marinić
Lokacija: Mala svečana dvorana Filozofskog fakulteta
Prikazivanje filma o nasilju u obitelji, nakon kojeg slijedi stručna analiza psiholoških mehanizama koji se kriju iza obiteljskih odnosa i dinamike zlostavljanja.

26. veljače od 18.00 do 21.00, Campus Caffe Osijek 

Psihološki mozaik – Od odnosa do identiteta

Na završnoj večeri Tjedna psihologije otvaramo dijalog o važnim društvenim i psihološkim temama kroz niz stručnih predavanja i panel-diskusija. Nakon predavanja slijedi neformalno druženje uz glazbu i priliku za umrežavanje.

18.15 – Gen kriZa: Svaka generacija ima svoje “što sad?”
Predavačice: Tea Žagar, mag. psych., Slađana Hofman, mag. psych., Zvončica Kučanda, mag. psych., Ena Štrk, mag. psych.; Društvo za psihološku pomoć “SUNCE” i Ured za psihološko savjetovalište studenata – UNIOS
Predavanje istražuje kako različite generacije doživljavaju prijelazne životne faze i s kakvim se izazovima suočavaju u kontekstu mentalnog zdravlja.

19.15 – Umni boravak uz SEXplanation
Predavačice: Mia Pucić i Dora Vuković, studentice psihologije
Organizatori: Kulturna udruga mladih Fobija i projekt Umni boravak – ESS
Interaktivno predavanje o seksualnosti koje razbija mitove i preispituje društvene narative iz znanstvene perspektive.

20.15 – Srce na testu: Vodič za ljubavne stilove i prekid

Predavači: Overthinkeri – studentska organizacija
Radionica o ljubavnim stilovima, emocionalnim obrascima u vezama i strategijama za zdravo suočavanje s prekidima.

21.15 – Zajednica za mentalno zdravlje
Predavač: Roman Šimunović, student sociologije i filozofije
Predavanje o ulozi zajednice u zaštiti mentalnog zdravlja, uz analizu društvenih pokreta i kolektivne podrške u kriznim situacijama.

Program je otvoren za sve zainteresirane, a sudjelovanje je besplatno. Za više informacija o događanjima pratite naše društvene mreže.

Instagram: https://www.instagram.com/psihos.klub/?next=%2

TikTok: https://www.tiktok.com/@psihos.klub