Uspješno završen međunarodni projekt FFOS-a i ZKVH-a Nematerijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji

Svečanost povodom uspješno završenog međunarodnog projekta Filozofskog fakulteta u Osijeku i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, prve profesionalne ustanove u kulturi vojvođanskih Hrvata

Zajednički projekt Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice pod nazivom Nematerijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u funkciji razvoja i suradnje, kao prva aktivnost u okviru Sporazuma o suradnji tih dviju institucija potpisanoga 21. ožujka 2022., uspješno je okončan. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Republike Hrvatske. Svečano radno zaključenje projekta održano je 28. studenoga 2022. godine u prostorijama Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Subotici. Tom je prigodom održan susret čelnika dviju institucija – izv. prof. dr. sc. Ivana Trojana, dekana osječkoga Filozofskog fakulteta, v.d. ravnateljice Zavoda, Katarine Čeliković i bivšega ravnatelja, a sadašnjega ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije, Tomislava Žigmanova, njihovih suradnika te voditelja Odjela za etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu u Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, Mladena Kuhara. U tom se svečanom i radnom susretu izvijestilo o rezultatima projekta. Koordinatorica, gospođa Katarina Čeliković, istaknula je kako je projektom učinjen veliki korak u istraživanju, popisivanju i stručnoj obradi nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji tako što je izrađen registar Nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji u vidu tiskanog kataloga i njegove digitalne inačice te snimljen promotivni film koji daje pregled korpusa.  Jednako tako, projektom je provedeno tehničko opremanje hrvatskih udruga kulture u Srbiji kako bi i nadalje mogle raditi na očuvanju nematerijalne kulturne baštine i kako bi se povećala medijska vidljivost svih istraživanja toga korpusa. Prigodom svečanosti završetka projekta otvorena je izložba Nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji, a svi uključeni u realizaciju projekta složili su se kako će se suradnja između partnerskih institucija te Ministarstva kao potpore nastaviti i dalje, osobito kroz znanstvenu recepciju predmetnoga korpusa.