EstLab PRIME TIME: Estetika političke satire

N  A  J  A  V  A  DOGAĐANJA u organizaciji Estetičkog laboratorija Filozofskog fakulteta:

EstLab PRIME TIME: Estetika političke satire

VRIJEME: utorak, 16. svibnja 2023. u 18:00 sati

MJESTO: soba 39 na I. katu Filozofskog fakulteta

Gledate li televiziju? Televiziju? TV? Pa… to vam je ono tamno sučelje što stoji negdje u istaknutom prostoru u obiteljskoj dnevnoj sobi, a ispred kojeg se okupljaju roditelji i ostali ukućani. Kada? Nekad je to bilo oko 20, onda oko 19.30, sada najčešće oko 19 sati. Jer… to vam je »PRIME TIME«… najvažnije doba dana, od pećine do građanskih salona. Jer, ljudi, po naravi, ne »teže prema znanju«, kako bi to rekao stari Aristotel, već »… prema televiziji« (Matko Sorić, Koncepti postmodernističke filozofije, Zadar, 2010). Znam, znam… mladi ljudi vašeg naraštaja rijetko ili nimalo gledaju TV; tu su mobitel, laptop, komp, tablet… Ali, još uvijek (ipak!) znate da ta TV postoji? Ili… Što se događa kada vas nema više na TV-u, pa ostanete tek na platformi YouTube? Nimalo nije šaljivo, pretpostavljam… (Barem mi, »stari prdonje« to naslućujemo.) Drugovi/drugarice mi iz EstLab-a, pa i ja posebično, dugogodišnji smo abonenti PRIME TIMEA. Bornu, Domagoja, Jana znate i vi mnogi mlađi svojomglavommisleći… mi stariji sjećamo se i Zvonka Hrabara (znanog i kao Branko Đapić, legendarni prosvjetitelj s ovih prostora). Negdje 2016. napravili su dotad nezapamćenu »subverziju« u TV eteru Lijepe Naše Dalekovidnice (svima nam predrage HTV). I… trajao je taj »Montirani proces« nekoliko nedjelja… u PRIME TIMEU HR domova! Nemreš bilivit… Dok se Vlasi ne dosete… »isteklo vreme posete« (neprežaljeni Đorđe Balašević autor je stiha, a njemu je Domagoj posvetio najemotivnijih 15 minuta omiljene nam emisije). Uhhh… bilo je tu dobrih stvari na toj N1 TV platformi. Od Bornina pedagoškog nastojanja oko »Ribanja i ribarskog prigovaranja« pa sve do Domagojeva ultimativnog »Utjerivača socijalne pomoći/nekretnine«… pa Jan, glumac najboljih »uloga s leđa«, dok nije postao legendarni kontra-admiral Dobro u Zovici. Uozbiljimo se… hmmm… Što je to »satira«? Od Juvenala preko Erasma… do Alana Forda i Montipajtonovaca, satira… SATIRE! Opet navodim najdražeg politfilozofa: »nema boljeg ishodišta mišljenju od smijeha« (W. Benjamin: Pisac kao proizvođač).1 EstLabovci ispunjavaju Vaše želje (ma kurim vas… to su tek naše želje!), pozivajući PRIME TIME da progovori ponešto o »Estetici političke satire«.

Prajmtajmovci – najjači kritički mislioci u Hrvata!? Da? Ne? A možda će biti govora i o nekim nam bliskim, balkanskim prostorima? Nikad ne znaš… Uglavnom, dođite 16. 5. u 18 sati u prostor s brojem 39 našeg faksa. Isplati se… Financijski ziher ne, ali jamčimo sokratovsko »kvarenje mladeži«. Garant…

mk

1 Predavanje održano u Institutu za proučavanje fašizma u Parizu 27. travnja 1934., a ovo pišem 27. travnja 2023.!