EstLab razgovor: Umjetnost i aktivizam

N  A  J  A  V  A  DOGAĐANJA u organizaciji Estetičkog laboratorija Filozofskog fakulteta:

EstLab razgovor: Umjetnost i aktivizam

Razgovaraju: Tanja Gradečak (EstLab), Kornel Šeper (Klub Močvara) i Šimun Padovan (Udruga Slama)

VRIJEME: utorak, 9. siječnja 2024. u 18:00 sati

MJESTO: soba 39 na I. katu Filozofskog fakulteta

Ako ste jedan/jedna od onih koji su u stalnoj potrazi za nečim drugačijim, ako osjećate da ono što vam nude algoritmi ne može i ne mora biti konačan odgovor, onda bi priča o Močvari i URK-u mogla biti nešto za vas. U skladu s izvornom idejom EstLab-a, onoj o obrazovno-odgojnoj ulozi umjetnosti, na tribini pod, još uvijek radnim, naslovom Kultura i aktivizam predstavljamo zagrebački Klub Močvaru i s njim povezni URK (Udruženje za razvoj kulture) kao jedinstvenu pojavu na hrvatskoj umjetničkoj sceni, još od 90-ih godina prošlog stoljeća. O Močvari i URK-u razgovarat ćemo s jednim od njihovih idejnih pokretača, Kornelom Šeperom, koji je najbolji primjer kako je za ovakve pothvate vrlo često potreban jedan entuzijastičan i kreativan pojedinac, ali i da bi bez zajednice ljudi koji taj entuzijazam dijele i šire dalje mnogi pothvati propali ili ne bi ni započeli. Primjer za to su i naši sugovornici iz Udruge Slama iz Osijeka koji su umjetnost, likovnu i glazbenu, isprepleli na mnoštvo različitih i začudnih načina kojima pokazuju kako je onaj odozdolni pokret, od službenih institucija često neprepoznata potreba da se bude drugi i drugačiji uvijek negdje u pozadini i povremeno eruptira prekrasnim vulkanima kreativnosti. Estetika drugačijeg, začudnog, vrlo često i apsurdnog napravila je od ovih udruga i izvorima aktivizma opozicije društvenom i umjetničkom mainstreamu. Močvara i URK bili su, i još uvijek jesu, svojevrsni inkubator na čijoj su se pozornici predstavljali ili pekli zanat brojni domaći i svjetski umjetnici različitih profila, a Slama i Slamanje u gotovo intimnoj, skvoterskoj atmosferi osječke Tvrđe isijavaju svoju specifičnu kreativnu energiju. Baš kao što Močvara već godinama ucrtava Zagreb na međunarodnu mapu alternativne i subverzivne kulture, informirajući i obrazujući desetke tisuća posjetitelja, tako je Slama mjesto gdje se energija mladih usmjerava u čistu pozitivu, pozivajući nas da pogledamo onu ljepšu stranu svijeta u kojem živimo.