EstLab tribina: Hrvatske književnice novog naraštaja

N  A  J  A  V  A  DOGAĐANJA u organizaciji Estetičkog laboratorija Filozofskog fakulteta:

EstLab tribina: Hrvatske književnice novog naraštaja

Sudjeluju: Ivana Šojat i Julijana Adamović

VRIJEME: utorak, 23. siječnja 2024. u 18:00 sati

MJESTO: soba 54 na II. katu Filozofskog fakulteta

Tribina „Hrvatske književnice novog naraštaja“ ukazat će i ocrtati suvremeno stvaralaštvo istaknutih hrvatskih književnica dijalogom koji također otvara i pitanje književnog djela te njegovog odnosa s javnom scenom. Samo estetičko stvaralaštvo suvremenih hrvatskih književnica upućuje i na žensko pismo kao fenomen koji je primarno obuhvatio iskustva i potrebe svakodnevnog života žena. Ipak spomenom ženskog pisma naslućuje se da je svaku suvremenu književnost pisanu od strane žene moguće svesti na takav sintaktički nazivnik, no tribinom će se ukazati da je za zaslužiti takav naslov prije svega nužan vidljivi pismeni i djelatni izraz spisateljske angažiranosti i to napose one feminističke. Takva pismena angažiranost uključuje iskustvo drugosti. Ono je iskustvo žena i danas slojevito iskazano u društvenim sferama koje se, dakako, najbolje očituje u riječima samih žena, a koje naposljetku ostaje materijalizirano u onome što se zove  književnošću i književnim djelom. Sjećanja i iskustva ono su što hrvatske književnice nude kao emancipatorski put ili pak kao podsjetnik na općedruštvenu senzibilizaciju. Hrvatske književnice novog naraštaja koje slijede takve spisateljske puteve, a koje su inspirirale samu tribinu i njezin tematski krug, nagrađivane su spisateljice Ivana Šojat i Julijana Adamović.

Ivana Šojat je prevoditeljica i književnica bogatog opusa koji pobliže obuhvaća poeziju, eseje, kratke priče, novele i romane, od kojih se ponajviše ističe višestruko nagrađivani roman Unterstadt koji je dobio i svoje također nagrađivano dramsko uprizorenje u HNK-u Osijek, dok je najistaknutije djelo spisateljice Julijane Adamović, također višestruko nagrađivano, zbirka priča Kako su nas ukrali Ciganima. Vlastitu naobrazbu i afinitete spisateljica Adamović uobličuje i objavljivanjem književnih djela za djecu. Iako su Ivana Šojat i Julijana Adamović etablirane i nagrađivane književnice čiji rad i djelovanje ne treba posebno predstavljati, smatramo da će gostovanjem u EstLab-u ponajprije svojim iskustvima i sjećanjima iz neke druge perspektive prikazati vlastiti rad i angažman te ujedno prisutnima možda otvoriti i brojna do sada zatvorena pitanja. Razgovor s književnicama vodit će Lucija Leventić (EstLab) i Martina Ivanović (EstLab).