EstLab tribina “Kao da je bilo nekad“ – gost pisac i rock-novinar Dušan Vesić

N  A  J  A  V  A  DOGAĐANJA u organizaciji Estetičkog laboratorija Filozofskog fakulteta:

EstLab tribina “Kao da je bilo nekad“ – gost pisac i rock-novinar Dušan Vesić

VRIJEME: utorak, 7. studenog 2023. u 18:30 sati

MJESTO: soba 39 na I. katu Filozofskog fakulteta

»Kao da je bilo nekad, kao da je bilo tu.« Ovaj als ob ostao je u mojoj podsvijesti jednako kao i »Weltschmerz«. O čemu se ustvari radi? Ma to je taj nostalgični »mod«. U njemu smo, u bivšoj nam državi, odrastali, sazrijevali i… beskrajno uživali! Zvao se on rock and roll, a češće tek… rock. I… bio nam je jednako važan kao i filmovi koje smo gledali, a i knjige što smo ih čitali.

Bio sam »Sretno dijete«. (Kao što je to bio i Igor Mirković, autor istoimena filma.) S posebnim sam adrenalinom odgledao taj uradak, dokument vremena prije mnogo godina. U dvorani zagrebačkog SC-a vladala je… egzaltacija. Ali, vjerovali ili ne, ponovilo se to i koju godinu kasnije, u istome prostoru, s filmom iz prve rečenice ovog napisa. Uzbuđenje je bilo slično, ali emocija je, ipak, bila drukčija.

Film Dušana Vesića više mi je bio poput Weirova Društva mrtvih pjesnika (1989). Priča je to o EKV-u, možda neprežaljenijoj glazbenoj skupini s ovih prostora (mislim da nitko nema više tzv. »tribute-bandova« od Ekatarine Velike u bliskom mi okruženju). Kao da je bilo nekad film je o njihovim korijenima, počecima, usponima i… tragičkom USUDU. Vesić je ovim filmom probio opnu samoodabranog si medija, kino-dokumentarca. I to kako bi se izravno »usjekao« u nostalgiju. Nostalgiju zbiljskiju od svega Realnog oko nas. Vesić nam je vizualizirao sav taj romantički »Weltschmerz«!

Tko je Dušan Vesić? Kroničari bilježe da je to »jedan od najvažnijih I najustrajnijih rock-kritičara« i suputnika YU-rock glazbenika. On je i pisac. Napisao je knjige o Bijelom Dugmetu, o Magi iz EKV-a… i meni možda i najintrigantniju po zaključcima, onu o YU-punku i Novome valu: ZAMISLI ŽIVOT: Novi val, prva generacija. Poput jednog od prvih gostiju EstLab-a, dragog nam Breclja Marka, Vesić je istinski »svjedok vremena«.

Na tribini »Kao da je bilo nekad« upustit ćemo se u seansu prizivanja »duha rock and rolla« na ovim prostorima. »Pustit ćemo«… NEE… nipošto neku suzu za proteklim i nepovratnim dobom. Pustit ćemo neke dobre »stare stvari« iz vremena kad smo bili mlađahni i, netko više, netko manje, neobuzdani u doživljaju prljavog, ali i nekako »ljudskijeg« svijeta oko nas. Kada smo se u pjesmama prepoznavali, pa i ponešto »naučili«!?

Jesmo li, doista?

Saznajte o ovome iz riječi koje ćemo prozboriti na tribini EstLab-a. Razgovarat ćemo, naš gost Dušan Vesić, Goran Rem i autor ovih redaka. Sve će se to uprizoriti u dvorani 39 FFOS-a, u utorak, 7. XI. od 18.30. Kakav radostan dan! mk