“Potpuno Uvredljivo Negiranje Klasike”: P U N K ili… Užitak Ritma Pobune – razgovor s Brankom Kostelnikom

N  A  J  A  V  A  DOGAĐANJA u organizaciji Estetičkog laboratorija Filozofskog fakulteta:

“Potpuno Uvredljivo Negiranje Klasike”: P U N K ili… Užitak Ritma Pobune
(razgovor s Brankom Kostelnikom)

VRIJEME: utorak, 15. travnja 2025. u 18:30 sati

MJESTO: soba 39 na I. katu Filozofskog fakulteta

»Kategorički tvrdim da se više može saznati o stvarnim dilemama engleskog društva slušajući rockerski ´new wave´, nego prelistavajući Times ili Daily Mirror.« Taj navod nalazi se negdje na početku moje inicijalne knjige u sociološko-kulturološko značenje novoga vala, ili, još radikalnije, PUNK-a. Ali, prisjetimo se, u (pod)naslovu knjige Darka Glavana P  U   N  K ? (Dečje Novine, Gornji Milanovac, 1980) stajalo je i Potpuno Uvredljivo Negiranje Klasike

Pa, je li nešto konkretnije moglo uzdrmati mentalni aparat tadašnjeg 17-godišnjaka koji je već bio opijen muzikom što je dopirala »iz podruma i s krova«? Na vrlo jednostavan, ali toliko pametan način, Glavan nam je nudio uzbudljivo štivo, a koje je nastajalo uz slušanje ploča engleskih i američkih punk- i new wave sastava. Nakon uvoda slijedilo je potpuno opijajuće putešestvije. Najprije, poglavlje o Iggyju Popu, zatim protoizvođačima iz banda »punk-kraljice«, Patti Smith Group, preko SEX PISTOLSA, sve do završnog, u kojemu se konačno pojavljuju »junaci mojega doba«, The CLASH. Wow… Dalje, o utjecaju ove knjige neću više duljiti.

U goste EstLabu stiže Branko Kostelnik. Gotovo svaki moment oduševljenja ovom knjigom, ali i ovom muzičkom energijom dijeli i On. Pa još i mnogo više od toga. Jer, Drug nam Kostelnik danas kurira (ili se veli kustosizira??) glazbene, ali i multimedijalne – ples, film, strip – programe u zagrebačkom Muzeju Suvremene Umjetnosti. Autor je koncepta i urednik/producent »LJETA U MSU«. Pride tomu, organizira koncerte diljem bivše nam države, pa i animira publiku na tim koncertima (na takvom ga nedavnom zbivanju i vidjeh u akciji!). To je čovjek s kojim ćemo prozboriti o značenju punk i new wave glazbe za kreiranje ozračja društvene promjene i bunta.

»Potpuno uvredljivo«, klasiku je na put bez povratka – barem kao obvezni orijentir – već bila otposlala avangarda. (Kasnije, postmoderna ju je prelomila kao vrijednost kroz nove i uzbudljive perturbacije, pa i političke preobrazbe umjetnosti). Je li glazba doista imala važnu društvenu ulogu u godinama između 1975. i 1983.? Je li se dogodio neki ozbiljni socijalni, tektonski poremećaj? NEE, ali dogodio se jedan uzbudljiv moment, u kojem smo se osjećali dijelom rock-plemena, a koje je disalo i živjelo na jedan drukčiji, uzbudljiv način. Bila nam je važna muzika, tekstovi… buka i melodije koje su… Što? Nas učinile važnima. I ne jedino samima sebi. Prisjećamo se svega toga.

S nostalgijom? Ma NEE, prisjećamo se i dozivamo »Zeitgeist« pobune i otpora. Jer, u ovoj sredini tako nešto – pobuna i otpor – naime, nikad nisu bili potrebniji. Za mlade… Ali i za nas malo starije.

Razgovor Branka Kostelnika i autora ovih redaka – ali uz puno dobre glazbe iz tih uzbudljivih godina – događa se u utorak, 15. travnja od 18.30 u dvorani 39 FFOS-a. Svi ste pozvani… OI!

Mk